Küçükbaş hayvan üreticilerine sıfır faizli kredi!

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı iş birliği, küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin kasım, aralık ve ocak aylarında ihtiyaç duyacakları arpa ve kesif yem temini için faiz destekli kredi uygulamasının bu yıl da devreye girdiğini duyurdu.

Yayın: 02.11.2023 - 15:33

58 kez okundu

Küçükbaş hayvan üreticilerine sıfır faizli kredi!

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, bu faiz desteği uygulaması, KT Kooperatif Merkez Bankası Ltd. ile yapılan protokol çerçevesinde yürütülmektedir. Bu kapsamda, mevcut yüzde 43 faizin tamamı devlet tarafından karşılanmakta ve üreticilere anaç hayvan başına günlük 1 kg arpa veya kesif yem temin etmeleri için Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) veya Binboğa Yem Fabrikasından faizsiz (sıfır faiz) olarak 6 aylık kredi alabilme olanağı sunulmaktadır.

Bu destekten yararlanmak isteyen üreticilerin, Veteriner Dairesi Hayvan Varlığı Belgesi ile mevcut anaç hayvanlarını belgelemeleri, Hayvancılar Birliği Üyelik Belgesi ve TÜK’e borcu olmadığını gösteren belgeler ile birlikte KT Kooperatif Merkez Bankası şubelerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Küçükbaş hayvancılığın desteklenmesi amacıyla başlatılan bu uygulama, 1 Kasım 2023 tarihinde yürürlüğe girmiştir ve her anaç hayvan için 3 aylık yem ihtiyacını karşılamayı hedeflemektedir. Bu kapsamda, faizsiz geri ödeme süresi 6 ay olarak belirlenmiş olup, son geri ödeme tarihi Nisan 2024 olarak planlanmıştır. Bu uygulama kapsamında köy kooperatifleri aracılığıyla yapılan başvurularda herhangi bir ek masraf alınmayacaktır.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap