Küresel piyasalar haftaya pozitif seyirle başladı

Küresel piyasalar, bu hafta takip edilecek yoğun veri gündeminin yanı sıra Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faiz kararı ve ABD'de açıklanacak istihdam raporu verileriyle pozitif bir seyirle başladı. Yurt içinde ise gözler enflasyon verilerine çevrildi.

Yayın: 03.06.2024 - 13:07

42 kez okundu

Küresel piyasalar haftaya pozitif seyirle başladı

Dünya genelinde enflasyonla mücadele devam ederken, ECB’nin bu hafta ilk faiz indirimini yapması bekleniyor. Ancak, bankanın ilerleyen dönemdeki politika adımları konusunda belirsizlik devam ediyor.

Analistler, hafta boyunca özellikle ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verilerinin ülkenin iş gücü piyasasına ilişkin önemli sinyaller vereceğini belirtiyor. Bu verilerin, Fed’in gelecek dönemdeki politika adımlarına ilişkin beklentileri etkileme potansiyeli bulunuyor.

Fed yetkililerinin açıklamaları da yatırımcıların odak noktasında. Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, enflasyonun kontrol altına alınmadan faizlerin düşürülmesinin ülke refahını riske atacağını belirterek, faizlerin uzun bir süre sabit kalması gerektiğini vurguladı.

Geçen hafta açıklanan verilere göre, ABD’de kişisel tüketim harcamaları nisanda beklenenden daha az arttı. Bu veri, Fed’in bu yıl faiz indirimlerine başlaması için gerekli alanın olduğu görüşünü destekledi.

Bu gelişmelerin ardından, para piyasalarında Fed’in eylülde ilk faiz indirimine gitme olasılığı yüzde 52, kasımda yüzde 66 ve aralıkta yüzde 84 olarak fiyatlanıyor.

ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi üçüncü işlem gününde de düşüş eğilimini sürdürerek bugün yüzde 4,49 seviyesinde bulunuyor.

Dolar endeksi 104,6 seviyesinde stabil seyrederken, altının ons fiyatı önceki kapanışın yüzde 0,2 altında 2.323 dolardan işlem görüyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerin aldığı kararla, yıl sonunda süresi dolacak üretim kesintisi bir yıl daha uzatıldı. Brent petrolün varil fiyatı ise dördüncü işlem gününde de düşüş eğilimini sürdürerek bugün yüzde 0,5 değer kaybıyla 81 dolardan işlem görüyor.

ABD ve Avrupa borsaları geçen haftayı pozitif tamamlarken, bu hafta ECB faiz kararı sonrası bankanın Başkanı Christine Lagarde’ın yapacağı açıklamalar yakından takip edilecek.

ECB’nin bu hafta 25 baz puanlık faiz indirimine gitmesi beklenirken, Lagarde’ın açıklamalarında bankanın gelecek politika adımlarına yönelik ipuçları aranacak.

Para piyasalarında, ECB’nin bir sonraki faiz indirimi için ekim ayında yüzde 80 ihtimal hesaplanırken, avro/dolar paritesi yeni haftaya önceki kapanışın hemen üzerinde 1,0850 seviyesinden başladı.

Fransa’nın kredi notunun düşürülmesiyle birlikte Avrupa’da endeksler pozitif bir seyir izledi. Bu hafta, dünya genelinde imalat sanayi PMI verileri yakından takip edilecek.

Asya pay piyasalarında ise Çin dışında genel olarak pozitif bir seyir gözleniyor. Çin’de açıklanan Caixin imalat sanayi PMI verisi, beklentileri aşarak son iki yılın en yüksek seviyesine çıktı. Bu veri, Çin ekonomisine ilişkin endişeleri bir miktar azalttı.

Japonya’da ise imalat sanayi PMI beklentilerin altında kalsa da 50 sınırının üzerinde geldi.

Türkiye’de ise Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi geçen haftayı düşüşle tamamlarken, bugün enflasyon verileri yakından takip edilecek. AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, mayıs ayında TÜFE’nin yüzde 3,04 artacağını tahmin ediyor.

Dolar/TL ise dalgalı bir seyir izledikten sonra bugün bankalararası piyasada 32,1970 seviyesinden işlem görüyor.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 10.300 ve 10.200 seviyelerinin destek, 10.500 ve 10.600 puanın ise direnç konumunda olduğunu belirtiyor.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap