Küresel piyasalar pozitif seyrediyor

Küresel piyasalarda, ABD'de açıklanan veriler ekonomik aktivitenin yavaşladığını ve iş gücü piyasasında soğuma sinyalleri verdiğini gösterirken, piyasalar pozitif bir seyir izliyor.

Yayın: 04.07.2024 - 10:09

56 kez okundu

Küresel piyasalar pozitif seyrediyor

ABD’de dün açıklanan makroekonomik veriler, ülkenin ekonomik aktivitesine ilişkin olumsuz sinyaller verdi. Özel sektör istihdamı, Haziran ayında 150 bin kişiyle piyasa beklentilerinin altında arttı ve yıllık ücret artışı %4,9 ile Ağustos 2021’den bu yana en yavaş artış hızını kaydetti. Ayrıca, ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı 238 bine ulaşarak beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), Haziran ayında 48,8’e inerek Mayıs 2020’den bu yana en düşük seviyesine geriledi ve hizmet sektöründeki daralmayı işaret etti. Ayrıca, sanayi sektörünün performansına ışık tutan fabrika siparişleri Mayıs ayında %0,5 azaldı.

Fed’in Faiz Politikası Üzerindeki Etkiler

Analistler, bu verilerin enflasyonda soğuma sinyalleri vermesine karşın, Fed’in faiz politikası konusunda belirsizliklerin devam ettiğini belirtiyor. Fed’in son toplantı tutanakları, yetkililerin enflasyonun yavaşladığına dair daha fazla kanıt beklediklerini ve faiz oranlarının ne kadar süre yüksek tutulacağı konusunda bölünmüş olduklarını ortaya koydu. Yarın açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin piyasalarda oynaklığı artırabileceği ve Fed’in politika alanını rahatlatabileceği öngörülüyor.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda, Fed’in Eylül ayında faiz indirimine gitme ihtimali %80’e çıkarken, Kasım’da ilk faiz indirimini yapma ihtimali %85’e geriledi. Aralık toplantısında ise ikinci bir faiz indirimi ihtimali %89 olarak değerlendiriliyor.

Siyasi Gelişmeler ve Piyasa Etkileri

ABD’de yaklaşan başkanlık seçimleri de piyasalarda dikkatle takip ediliyor. Donald Trump ile canlı yayındaki performansı sonrasında Başkan Joe Biden’ın yerini yardımcısı Kamala Harris’in alması ihtimali üzerine bahis oynayanların oranı arttı. Demokrat Parti içinde de Harris’in daha güçlü bir aday olabileceği tartışılıyor.

Piyasa Performansları ve Yatırım Araçları

ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yaklaşık 9 baz puan gerileyerek %4,36 seviyesine indi. Dolar endeksi %0,3 azalışla 105,3 seviyesinden günü tamamladı. Altının ons fiyatı %1,1 yükselişle günü 2.356 dolardan tamamlarken, Brent petrolün varil fiyatı %0,5 artışla 86,9 dolardan günü tamamladı.

New York borsasında Nasdaq endeksi %0,88 artışla 18.188,30 puandan, S&P 500 endeksi %0,51 yükselişle 5.537,02 puandan günü tamamlayarak kapanış rekorunu tazeledi. Dow Jones endeksi ise %0,06 azalış kaydetti. Avrupa borsalarında da pozitif bir seyir hakim oldu; İngiltere ve Fransa’da bu hafta yapılacak seçimler yakından takip ediliyor.

Asya Piyasaları ve Japonya’daki Gelişmeler

Asya pay piyasalarında Çin hariç pozitif bir seyir öne çıkarken, Japon yeninin dolar karşısında son 38 yılın en düşük seviyesinde bulunması dikkat çekiyor. Japonya Merkez Bankası’nın politika faizini kademeli olarak artıracağına ilişkin beklentiler güçleniyor. Japonya’da Nikkei 225 endeksi %0,8, Güney Kore’de Kospi endeksi %0,7 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi %0,1 yükseldi, Çin’de Şanghay bileşik endeksi %0,4 geriledi.

Türkiye Piyasaları

Türkiye’de Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü %2,26 artışla 10.682,15 puandan tamamladı. Dolar/TL kuru ise satıcılı bir seyir izleyerek 32,5496’dan işlem görüyor. TÜFE Haziran ayında aylık bazda %1,64, Yİ-ÜFE %1,38 artış gösterdi. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında %71,6, yurt içi üretici fiyatlarında %50,09 olarak gerçekleşti.

Bu gelişmeler ışığında küresel piyasaların yönü ve ekonomik politikaların seyri, önümüzdeki günlerde açıklanacak veriler ve siyasi gelişmelerle şekillenmeye devam edecek.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap