Lavrov: Biz İsrail-Filistin savaşında ateşkesin bir an önce sağlanmasını bekliyoruz

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İsrail-Filistin krizini ele aldığı bir toplantıda, Rusya'nın ateşkesin bir an önce sağlanması, sivillerin korunması, uluslararası insancıl hukuk normlarına saygı duyulması, insani koridorların açılması, Gazze Şeridi'nden tahliye eylemlerinin organize edilmesi ve rehinelerin serbest bırakılması gerektiği yönündeki tutumunu teyit etti.

Yayın: 02.11.2023 - 09:55

49 kez okundu

Lavrov: Biz İsrail-Filistin savaşında ateşkesin bir an önce sağlanmasını bekliyoruz

Ayrıca, Lavrov, Rusya’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) nezdinde attığı adımlar hakkında Arap büyükelçilere bilgi verdi.

Toplantıda ayrıca, barış sürecinin yeniden başlatılması için uluslararası çabaların yoğunlaştırılması gerektiği ve bu sürecin “iki devletli çözüm” ilkesi dahil BM kararlarına ve Arap Barış Girişimi’ne dayanması gerektiği vurgulandı. Arap diplomatik misyon temsilcileri, Rusya’nın çatışma bölgesindeki gerginliği azaltma ve Gazze Şeridi’ndeki halka insani yardım sağlama çabalarını takdirle karşıladıklarını ifade etti.

Görüşmede, BMGK’de İsrail-Filistin krizi konusundaki çalışmaların siyasileştirilmesi ve bazı Batılı ülkelerin çatışmacı tutumlarının kabul edilemez olduğu konusunda mutabakata varıldı. Ayrıca, “iki devletli” çözümün başka alternatif olmadığı vurgulandı ve Orta Doğu devletlerinin öncü rol oynayacağı bir ara buluculuk mekanizmasının kurulması gerektiği belirtildi.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap