Lefkoşa’da İsrail’in sivillere saldırısı protesto edildi

Gazze'deki hastane saldırısının ardından, Lefkoşa'da Kuğulu Park'ta bir araya gelen bir grup vatandaş, İsrail'in eylemlerini kınamak ve Filistin halkına desteklerini göstermek amacıyla bir protesto düzenledi.

Yayın: 18.10.2023 - 21:11

74 kez okundu

Lefkoşa’da İsrail’in sivillere saldırısı protesto edildi

KKTC, TC ve Filistin bayrakları taşıyan vatandaşlar, “Kahrolsun İsrail” sloganları atarak, tekbirler getirdi. Ayrıca, İslam ordusu kurulması çağrısında bulunuldu ve basın açıklaması öncesinde fetih suresi okundu.

Protesto gösterisinin düzenlenme sebebi, Filistin halkına yönelik uygulanan vahşet ve insanlık dışı zulümleri kınamak ve İsrail’i eleştirmekti.

Protesto açıklamasında, Gazze’de yaşanan son saldırılarla ilgili şu ifadelere yer verildi: “Dün Gazze’de, dünyanın gözü önünde bir hastane hedef alındı ve savunmasız, yaşlı, kadın, çocuk, hasta demeden 500’den fazla masum insan hayatını kaybetti. Bu vahşet şiddetle kınanmaktadır.”

Açıklamada, bu tür barbarlıklara sessiz kalmanın suça ortak olmak anlamına geldiği ve dünya toplumunun İsrail hükümetini durdurmaya ve bu acımasızlığı kınamaya davet edilmesi gerektiği vurgulandı.

Ayrıca, Gazze’deki olayların insanlık tarihinde kara bir leke olarak kalacağı belirtilerek, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Gazze’de yaşanan ve tarihte benzeri olmayan bu vahşeti durdurmak için tüm insanlığı harekete geçmeye davet ediyorum” sözlerinin tüm insansever ulusları harekete geçirmesi gerektiği ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, İsrail’in Gazze’de sivillere yönelik insanlık dışı saldırıları kınandı ve hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa dileklerinde bulunuldu.

Hükümete de seslenilen açıklamada, “Filistinli kardeşlerimizin acısını yüreğinde hisseden bizler, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bir an önce milli yas ilan edilmesini bekliyoruz” denildi.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap