Libya ile Tunus arasındaki Ras Cedir Sınır Kapısı 3 ayın ardından yeniden açıldı

Libya hükümeti ve Amazig topluluğu arasındaki anlaşmazlık nedeniyle üç aydan uzun süredir kapalı olan Libya ve Tunus arasındaki Ras Cedir Sınır Kapısı yeniden açıldı.

Yayın: 02.07.2024 - 08:16

34 kez okundu

Libya ile Tunus arasındaki Ras Cedir Sınır Kapısı 3 ayın ardından yeniden açıldı

Libya İçişleri Bakanı İmad et-Trablusi, yoğun güvenlik önlemleri altında sınır kapısında incelemelerde bulundu. Trablusi, yaptığı açıklamada, Libya ve Tunus’un mevcut yasal çerçeveye uygun olarak Ras Cedir Sınır Kapısı’nın açılması konusunda anlaşmaya vardığını belirtti.

Trablusi, “Ras Cedir Sınır Kapısı’nda görev yapan tüm eski personel değiştirildi ve sınır kapısında yalnızca Libya’nın resmi polis gücü bulunacak,” dedi. Ayrıca, Tunus ile Libya arasındaki sınır kapılarının sayısını ikiden dörde çıkarmayı planladıklarını açıkladı.

Tunus ile Libya arasındaki ticaretin önceden bazı kaçakçılar tarafından kontrol edildiğini ifade eden Trablusi, bu ticaretin sınır bölgesindeki halkın yararına olacak şekilde düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.

Hükümet ile Zuvvara kenti milisleri arasındaki gerilim

Libya İçişleri Bakanlığı, kaçakçılığı önlemek ve güvenliği sağlamak amacıyla Ras Cedir Sınır Kapısı’na gönderilen güvenlik güçlerine 19 Mart’ta silahlı bir grup tarafından saldırı düzenlendiğini ve bu nedenle sınır kapısının kapatıldığını açıklamıştı.

Bakanlık, Ras Cedir Sınır Kapısı’nın 20 Haziran’da yeniden açılacağını duyurmuş, ancak gerekli hazırlıkların tamamlanmaması nedeniyle açılışın 24 Haziran’a ertelendiğini bildirmişti.

24 Haziran gecesi Zuvvara kentindeki silahlı milislerin sahil yolunu kapatmasıyla sınır kapısının açılışı bir kez daha ertelendi. Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, 25 Haziran’da Zuvvara Belediye Meclisi ve yerel liderlerle bir araya geldi. Bu görüşmede Dibeybe, ilgili kurumlara yarım kalan projelerin tamamlanması ve sahil yolunun açılması talimatını verdi.

Libya medyasında yer alan haberlere göre, 26 Haziran’da Ras Cedir Sınır Kapısı yakınlarında hükümet güçleri ile Zuvvara askeri meclisi milisleri arasında çıkan çatışmada bir çocuk ağır yaralandı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap