Mahkemeler (Değişiklik) Yasa Önerisi oy birliğiyle onaylandı

Meclis Genel Kurulu'nda, "Mahkemeler (Değişiklik) Yasa Önerisi" oy birliğiyle kabul edildi.

Yayın: 24.06.2024 - 20:02

34 kez okundu

Mahkemeler (Değişiklik) Yasa Önerisi oy birliğiyle onaylandı

İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komite Başkanı ve UBP Milletvekili Sunat Atun, yasa önerisiyle ilgili komite raporunu okuyarak, değişikliklerin önemine değindi.

CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe’nin Görüşleri

Yasa önerisi üzerine konuşan CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe, Yüksek Mahkeme ve diğer mahkemelerin daha etkin çalışabilmesi adına bazı taleplerin olduğunu ve Meclis’in bu taleplere olumlu yanıt verdiğini belirtti. Özdenefe, Yüksek Adliye Kurulu’nun işleyişine dair bilgiler vererek, kurulun yargıçların alınma, atanma, terfi ve disiplin işlerine baktığını ve bu işlemlerin halen gerekçesiz ve gizli oylamayla yapıldığını ifade etti.

Özdenefe, 1985 yılından bu yana yürürlükte olan Yüksek Adliye Kurulu Yasası’nda ciddi eksiklikler bulunduğunu vurguladı ve tüm idari işlemlerde bir denetimin olması gerektiğini söyledi. İdarenin işlemlerinin gerekçeli olarak yazılması gerektiğini belirten Özdenefe, ülkede yaklaşık bin civarında avukatın görev yaptığını hatırlattı.

Yargı Bağımsızlığı ve Şeffaflık Vurgusu

Avukatlar arasında, münhal açıldığında kimlerin alınacağının önceden belli olduğu yönünde bir inanışın yaygınlaştığını söyleyen Özdenefe, bu algının yanlış olduğunu ve yargı bağımsızlığı açısından kabul edilemez olduğunu dile getirdi. Özdenefe’nin konuşmasının ardından yasa tasarısı oy birliğiyle kabul edildi.

Sayıştay Denetim Raporu

Toplantının devamında, Sayıştay Komitesi Başkanı Teberrüken Uluçay, Atatürk Öğretmen Akademisi’nin 2021 mali yılı bütçe uygulama sonuçlarına ilişkin Sayıştay Denetim Raporunu sundu. Bu rapor da Meclis Genel Kurulu’nda değerlendirildi.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap