NASA: Astronotların tehlikede olduğunu düşündüren ses, eğitim simülasyonuna ait

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) astronotların tehlikede olduğu şeklinde yorumlanan ses kaydının aslında bir eğitim simülasyonu olduğunu açıkladı.

Yayın: 13.06.2024 - 17:26

39 kez okundu

NASA: Astronotların tehlikede olduğunu düşündüren ses, eğitim simülasyonuna ait

BBC’nin bildirdiğine göre, ISS’nin resmi sosyal medya hesabından ve NASA’nın YouTube canlı yayınında duyulan sesin, astronotların gerçek bir acil durumda olmadıkları ve hepsinin güvende oldukları bilgisinin verildiği açıklamada belirtildi.

Açıklamada, söz konusu ses kaydının, uzay istasyonunda olası senaryolara hazırlık amacıyla yapılan bir eğitim simülasyonuna ait olduğu vurgulandı. O sırada ISS’deki astronotların uyuduğu belirtilerek, sesin dekompresyon hastalığı senaryosu üzerine hazırlandığı ifade edildi.

NASA’nın resmi YouTube kanalında yayınlanan canlı yayında, bir astronotun hayatta kalma şansının düşük olduğu şeklinde ifade edilen ses kaydı, gerçek bir durumu değil, simülasyon içeriğini yansıttığı açıklandı.

Sosyal medyada hızla yayılan ses kaydı, aslında eğitim amaçlı hazırlanmış bir simülasyon parçası olduğu için yanlış anlamalara sebep olmuştu.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap