Nasrallah: Biz 7 Ekim’den bu yana zaten savaştayız!

Lübnan Hizbullah'ı lideri Hasan Nasrallah, 7 Ekim saldırıları sonrasında ilk kez dünyaya seslendi. Dünya genelinde büyük bir ilgiyle beklenen bu konuşma, 5 gün öncesinden duyurulmuştu ve İsrail ordusu ile Hizbullah arasındaki artan gerginlik sebebiyle oldukça kritik bir öneme sahipti.

Yayın: 03.11.2023 - 17:16

58 kez okundu

Nasrallah: Biz 7 Ekim’den bu yana zaten savaştayız!

Nasrallah’ın konuşması, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik abluka altındaki saldırılarına odaklandı. Lider, “Filistin ile yan yana duruyoruz. Aksa Camii’nin yaşadığı sorunlar, bölgesel meselelerle ilgili değil. İsrail, sadece dış güçlerin bir kuklasıdır. Gazze’deki acımasızlığın sorumlusu ise ABD’dir. ABD’nin askeri üslerine karşı cevap vereceğiz.” şeklinde ifadeler kullandı.

Konuşmasına devam eden Nasrallah: “Aksa Tufanı Harekatı, birçok cepheye yayılmış durumda. Bugün, şehitlerimizin hatırasını saygıyla anıyoruz. Onlar büyük bir zafer elde ettiler. Hayatlarını kaybeden bu kahramanlar, zafer kazandılar. Kur’an’a göre Allah’ın onlar hakkında ne söylediğini okumak bile yeterlidir. Onlarla gurur duyuyoruz. Onlar, İsrail operasyonlarının olmadığı bir cennette sonsuz bir huzur içinde olacaklar. Orada katliamlar, ABD müdahalesi gibi acılar olmayacak. Bizim gerçek gücümüz, sarsılmaz inancımızda yatmaktadır. Kararlılığımızda ve bu dava için gösterdiğimiz azimde bulunmaktadır.

Filistin halkını ve Gazze halkını selamlıyoruz. Onları televizyon ekranlarından izledik. Erkekler, kadınlar, çocuklar ve bebekler enkaz altından sürünerek hayatta kalmaya çalıştılar. Vatanları için verdikleri fedakarlıkları kelimelerle ifade etmek mümkün değil. Onların cesareti ve sabrı, sözlerle tarif edilemeyecek kadar büyük. Aynı şekilde, Batı Şeria’daki Filistinliler için de aynı duygularla doluyoruz.”

Bu Allah yolunda bir savaş

Bugün pozisyonumuzu netleştireceğiz. Bu, Allah yolunda verilen bir mücadeledir. 7 Ekim’de neler yaşandı? Kısaca belirtmek gerekirse, Filistin halkının yaşadığı acılar, maalesef uzun bir süredir devam eden bir gerçektir. Geçmiş yıllarda, bu sorumsuz ve zalim hükümetle birlikte çok zor dönemler yaşadılar. Filistinlilerin yaşadığı bu acılar, herkesin malumu. Gazze’deki erkekler, kadınlar, çocuklar ve bebekler, enkazların altından çıkmak için büyük bir mücadele veriyorlar. Vatanları için verdikleri fedakarlıkları ifade etmek kelimelerle anlatılamayacak kadar büyük. Aynı duyguları Batı Şeria’daki Filistinliler için de paylaşıyoruz.

Dünya onlara sırtını çevirdi

“Öncelikle, Filistin’deki esirlerin dramı hala görmezden geliniyor. Bu insanlar ölümün eşiğinde bulunuyorlar ve dünya sessiz. Rehinelerin yaşamları giderek daha da zorlaşıyor.

İkincisi, Kudüs’ün 1976’dan beri süren işgalinin yarattığı acı görüntüler görmezden geliniyor. Adaletsiz kuşatma 20 yıldır sürüyor ve dünya sessizliğini koruyor.

Üçüncüsü, Batı Şeria’daki tehlike, yasa dışı İsrailli yerleşimcilerin varlığıdır. Bu durum, Filistinlilere yönelik sürekli bir tehdit oluşturuyor.

Filistin’deki yaşananlar maalesef unutulmuş gibi görünüyor. Dünya, onlara sırtını çevirmiş durumda. Oysa Filistin’in haklı davası, tüm dünyanın ilgi odağı olmalıdır.”

Bu güçlü bir devlet mi? Bu dokunulmaz bir ordu mu?

Operasyon, gerçekten de sismik bir etki yarattı ve Aksa Tayfunun etkileri ve sonuçları uzun süre unutulmayacak gibi görünüyor. Bu operasyon, İsrail’in kırılganlığını açığa çıkardı ve bir örümcek ağından daha kırılgan olduklarına dair bir bakış sunuyor. İsrail halkı da bu gerçeğin farkında. Eğer İsrail, bir örümceğin ağından daha kırılgan bir durumdaysa, bu gerçeklik artık herkes tarafından kabul edilmiştir.

ABD hükümeti, Başkan Biden’in liderliği altında İsrail’e verdiği hızlı destek kararı, İsrail’in başarısızlığını ortaya koymuş gibi görünüyor. Gazze’yi tamamen kuşatma altına alarak İsrail’in bu operasyondaki stratejik başarısızlığını açığa çıkarmıştır.

İsrail, operasyonun ilk günlerinden itibaren ABD’den yeni silahlar ve füzeler talep etti. Bu, İsrail’in aslında ne kadar güçlü ve dokunulmaz olduğu konusunda soru işaretleri yaratıyor. Bu gelişmeler, İsrail’in gücünün ve etkinliğinin sorgulanmasına yol açmış gibi görünüyor.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap