Nijerya’nın Lagos eyaletinde kolera nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 35’e çıktı

Nijerya'nın en yoğun nüfuslu eyaletlerinden biri olan Lagos, son zamanlarda artan bir kolera salgınıyla karşı karşıya.

Yayın: 23.06.2024 - 12:18

45 kez okundu

Nijerya’nın Lagos eyaletinde kolera nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 35’e çıktı

Lagos Eyaleti Sağlık Komiseri Akin Abayomi, son açıklamasında, eyaletteki kolera salgınında yaşamını yitirenlerin sayısının 35’e ulaştığını belirtti. Abayomi, sadece son iki günde 14 kişinin kolera nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi.

Toplam vaka sayısının ise 423’e çıktığını belirten Abayomi, eyalette salgının yayılmasını önlemek için yoğun tedbirler alındığını ifade etti. Kolera, gıda ve su yoluyla bulaşan Vibrio bakterisinin neden olduğu bir hastalık olup, ishale yol açarak vücutta su kaybına neden olabiliyor. Tedavi edilmediği takdirde ölümcül olabilen bu hastalık, özellikle temiz su ve etkin tıbbi müdahale eksikliği olan bölgelerde daha fazla risk taşıyor.

Geçen yıl Nijerya’da 3 binden fazla kolera vakası görülürken, 100’den fazla kişi bu hastalık nedeniyle hayatını kaybetmişti. Ülkede temiz su eksikliği ve etkin tıbbi müdahalenin zorlukları, kolera gibi salgın hastalıkların ve ölümlerin artmasına neden oluyor. Ayrıca, sıtma, çocuk felci, tifo ve maymun çiçeği virüsü gibi diğer salgın hastalıklar da Nijerya’da sıkça görülen sağlık sorunları arasında yer alıyor.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap