Nobel ödüllü Sancar’a, Azerbaycan Milli İlimler Akademisi onursal üyelik belgesi takdim edildi

Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar'a, Azerbaycan Milli İlimler Akademisi (AMİA) tarafından onursal üyelik verildi ve kendisine AMİA'da bir oda tahsis edildi.

Yayın: 03.06.2024 - 16:31

41 kez okundu

Nobel ödüllü Sancar’a, Azerbaycan Milli İlimler Akademisi onursal üyelik belgesi takdim edildi

Başkent Bakü’de AMİA’nın daveti üzerine bulunan Prof. Dr. Sancar, AMİA Yönetim Kurulu binasını ziyaret etti.

AMİA Başkanı Prof. Dr. İsa Habibbeyli tarafından karşılanan Sancar, binayı gezip detaylı bilgi aldı. Habibbeyli, Sancar’a akademide bir oda tahsis ettiklerini ifade ederek, bu odayı kendisine takdim etti.

Ardından, Prof. Dr. Sancar, AMİA Yönetim Kurulu Konferans salonunda bilim insanlarıyla buluştu.

Prof. Habibbeyli, burada yaptığı konuşmada Sancar’ın yaşam öyküsü, bilimsel başarıları ve Türk dünyası ile Azerbaycan’a duyduğu sevgiden söz etti. 2023’te AMİA Genel Kurulunda alınan kararla Sancar’a onursal üyelik verilmesinin kararlaştırıldığını belirten Habibbeyli, onursal üyelik belgesini takdim etti.

Prof. Dr. Sancar, akademinin bu kararı için teşekkür ederek, “Azerbaycan’da her zaman büyük saygı görüyorum. Bunun için minnettarım. Buraya büyük bir sevinçle geliyorum. Türkiye’ye geldiğim kadar mutlu oluyorum. Azerbaycan benim için Türkiye kadar değerlidir.” dedi.

Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı’nın da katıldığı etkinlikte, Prof. Dr. Sancar “Türk dünyası ve Çin’de bilim ve teknoloji (1970-2020)” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap