Oktay: “Lefke Maarif Koleji konteyner kolej olamaz”

Teoman Oktay, Lefke Bölgesi Sivil Toplum Örgütleri Platformu Koordinatörü, Lefke Maarif Koleji'nin konteyner bir yapı olamayacağını vurgulayarak, bölge için Lefke Gazi Lisesi'nden bağımsız yeni bir kolej binası inşa edilmesini talep etti.

Yayın: 04.07.2024 - 12:15

38 kez okundu

Oktay: “Lefke Maarif Koleji konteyner kolej olamaz”

Yazılı açıklamasında Oktay, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2020-2021 ders yılı başında Lefke Gazi Lisesi bünyesinde Maarif Koleji açma kararı aldığını hatırlattı ve bu kolejin ilerleyen yıllarda bağımsız bir yapıya kavuşması gerektiğini belirtti.

Oktay, Lefke Gazi Lisesi bünyesindeki kolejin, 2023-2024 ders yılı sonunda 1’den 4’e kadar olan sınıflarını lisenin yerleşkesinde “sığınak” olarak barındırdığını iddia etti. Yeni ders yılı için beşinci sınıfın yerleştirileceği sınıf odası eksikliğine dikkat çekti ve bu sorunun önceden bilindiğini ifade etti.

Platform üyesi örgütlerin temsilcilerinin bu konuyu defalarca Milli Eğitim Bakanlığı, LAÜ Rektörü, Vakıflar ve Din İşleri Dairesi yetkilileriyle görüştüğünü belirten Oktay, ilgili bakanlıktan yeni bir kolej binası projesi hazırlamasını ve bu konuda kaynak sağlamak için öneriler sunduklarını dile getirdi. Ayrıca Vakıflar ve Din İşleri Dairesi’nden de Yeni İskele Koleji’nde olduğu gibi destek talep ettiklerini ifade etti.

Sonuç olarak Oktay, Milli Eğitim Bakanlığı koordinasyonunda Lefke’ye bağımsız bir Maarif Koleji kazandırılmasını istediklerini belirterek, “Bugüne kadar ısrarlı taleplerimiz ve önerilerimiz dikkate alınmadığı için şimdi konteyner sınıflarla sorunun çözülmesi gündeme gelmiştir” dedi.

Teoman Oktay, Lefke Gazi Lisesi’nin 1960 yılı öncesindeki istimlaklar nedeniyle Lefke Maarif Koleji için geniş bir inşaat alanının olduğunu ve bu kolejin liseden bağımsız olarak inşa edilebileceğini belirtti. Ayrıca Lefke Sivil Toplum Örgütleri olarak konteyner kolej fikrine kesinlikle karşı olduklarını ve diğer Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki ilçelerde açılan kolejlerin hiçbirinin konteyner yapı olmadığını vurguladı.

Oktay, zaman kaybetmeden kolej binasının inşasına başlanmasını talep etti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap