Özdenefe, Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi heyetini kabul etti

Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Fazilet Özdenefe, Kıbrıs'ta Vicdani Ret İnisiyatifi heyetini kabul etti.

Yayın: 30.05.2024 - 10:48

45 kez okundu

Özdenefe, Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi heyetini kabul etti

Görüşmede, Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi Sözcüsü Murat Kanatlı, Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO) Başkanı Alexia Tsouni, EBCO Temsilcisi avukat Hülya Üçpınar, Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi üyesi CTP Milletvekili Ürün Solyalı ile bağımsız milletvekili Ayşegül Baybars da hazır bulundu.

Fazilet Özdenefe, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne atıfta bulunarak, vicdani reddin din ve vicdan özgürlüğü kapsamında temel bir hak olduğunu ifade etti. Özdenefe, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin KKTC iç hukukunun bir parçası olduğunu belirterek, Anayasa Mahkemesi’nin 2011 yılında verdiği vicdani ret kararında, yasa koyucuların bu eksikliği gidermesi gerektiğine dikkat çekti.

2019 yılında Askerlik Yasası’nda değişiklik yapılmasını öngören bir yasa tasarısı hazırlandığını ancak hükümetin bozulmasıyla bu yasanın kadük olduğunu hatırlatan Özdenefe, Ocak ayında ana muhalefet milletvekillerinin Meclis’e öneri sunduğunu fakat henüz görüşülmediğini belirtti.

Özdenefe, dünyada ve Avrupa’da birçok ülkenin alternatif kamu hizmeti seçme hakkını tanıyan düzenlemeler yaptığını ve vicdani reddini ilan eden kişilerin cezalandırılmasını ve hapse atılmasını doğru bulmadığını söyledi. Tüm milletvekillerini bu konuda sorumluluklarını yerine getirmeye çağırdı.

Murat Kanatlı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Anayasa Mahkemesi kararlarına değinerek, askeri hizmet yerine kamu hizmetini içerecek bir düzenlemenin gerekliliğini vurguladı. Kanatlı, vicdani reddini ilan edenlerle ilgili devam eden dava süreçlerinin önemine dikkat çekerek, ziyaretlerinin konunun ciddiyetini ortaya koymak amacı taşıdığını belirtti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap