“Hırsızları korumadık”

Kooperatif Şirketler Mukayyidi Kemal Deniz Dana, Kıbrıs Haber’e vermiş olduğu özel demeçte, göreve geldiği günden itibaren yaptıkları aralıksız teftiş ve denetimler ile ilgili bilgi verdi

“Hırsızları korumadık”
banner22

KIBRIS HABER ÖZEL

“Hırsızları korumadık”
Kooperatif Şirketler Mukayyidi Kemal Deniz Dana, göreve başlayalı 2 buçuk yıl olduğunu ve o güne kadar yıllarca kooperatiflerin unutulduğunu ve konuşulmadığını söyledi. Bu unutulmuşluğun içerinde yıllarca ciddi anlamda usulsüzlükler, yolsuzluklar ve hırsızlıkların yapıldığını belirten Dana, “İnsanların alın teriyle elde ettikleri kazanımları birilerine peşkeş çekildi ve kooperatifler resmen çiftlik oldu. 2019 Temmuz ayı itibariyle de, ciddi anlamda denetimler yapıyoruz ve denetimlerimiz hala devam etmektedir. Denetimlerimizde de birçok yolsuzluk ortaya çıktı ve bu yolsuzlukların birçoğunun mali polis aşaması tamamlanarak mahkeme aşamasına gelmiştir. Denetimlerde ortaya çıkan ve yolsuzluk yapan kişilerin bir kısmı olayı kabul ederek para iadesinde bulunmuştur. Ama hiç bir konuda geri adım atılmayacak ve tüm yapılanların üzerine gitmeye devam edeceğiz. Yalnızca aktif olanlar değil, aktif olmayan kooperatiflerinde denetimlerle aktif hale gelmesini sağlayacağız. Bizden önce affedilenlerinde tekrardan dosyalarını açarak, tekrardan hukuki mücadeleyi başlattık. Bu saatten sonrada, kooperatiflerde, usulsüzlük ve yolsuzlukların olabileceğine inanmıyorum” diye konuştu.

“Hırsızları koruyacak halimiz yok”
Dana, denetimlerin faydalarını fazlasıyla gördüklerini de kaydetti ve şöyle konuştu:
“Bu denetimlerin bizlere olumlu yanları da oldu. Özellikle, üretim ve pazarlama kooperatifçiliğin ülkemizde tekrardan uygulanabilirlik noktasında yeniden anlam ifade etmeye başladı. Eğer üzerimizde herhangi bir baskı uygulanmaya çalışılırsa,  çekinmeden basın yolu ile kamuoyuna aktaracağım. Göreve geldim günden itibaren hiç bir siyasi baskıya uğramadım. Ancak siyasileri kullanarak baskı yapılma girişimleri kulağıma geldi. Ama bu yönde bana herhangi bir telkinde bulunulmadı. Şunu çok net söyleyebilirim ki, böyle bir telkin ya da baskı geldiğinde de bunu çekinmeden basın yolu ile kamuoyuna aktaracağım. Çünkü hiç kimsenin, yolsuzluk, usulsüzlük ve hırsızlık yapanları koruma görevi bulunmamaktadır. Bu konuda mukayyitlik olarak çok net bir duruş ortaya koyuyoruz”

“Çalışma arkadaşlarımız özgürce denetimler yapmaya başladılar
Bugüne kadar yapılan yolsuzluklarda merkezi hükümetin eksikliğinin de büyük etkisi olduğunu söyleyen Dana, şu şekilde devam etti:
“ Daha önce bu koltuğa oturan kişiler, günü kurtarma, kalıcı kararlar alma gibi mazeretlere sığınarak, bu teftiş ve denetimleri yapmadılar. Ben göreve geldiğimde de, teknik ve ekonomik eksiklikler göz önünde oldu. Ama bunları sorun etmedik.  Öncelikle, çalışanların motivasyonunu düzeltmeye çalıştık. Bu motivasyon ile birlikte, çalışma arkadaşlarımızı yazdığımız raporların değerlendirilerek sonuç alınabileceğine inandırdık. Bu şekilde arkadaşlarımız özgürce denetimler yapmaya başladılar ve her yazdıkları raporun da karşılığını gördükleri için, olumsuzlukları kenara bırakarak yolumuza devam ettik.  
“İnsanların kooperatiflere karşı güven duygusu arttı”
Bu denetimlerin bize getirdiği en olumlu yanı, insanların kooperatiflere karşı güven duygusunun oluşması oldu. Basınımıza da teşekkürlerimi iletmek istiyorum, bizleri gündemde tuttular. Denetimler insanlarda bir umut oldu. Örneğin, Karpaz’da tüttün üretimi yapılıyor ve bunu geliştirmek istiyoruz. En batıda yer alan köyümüz, Yeşilırmak’ta ise kurduğumuz kooperatifte üretimle ilgili inanılmaz çalışmalar yapılıyor. Birçok bölgemizde benzer nitelikte üretim türüne göre çeşitli üretimi arttıracak kooperatiflerimiz işler hale getiriyoruz. Bu çalışmalarımızdan çok olumlu geri dönüşler alıyoruz. Öyle tahmin ediyorum ki, 2022 yılı, üretim ve pazarlama kooperatifçiliğin ana gündem maddesi olacaktır.  Toplamda 215 kooperatifimiz ve 35 müfettişimiz var. Bu konuda eksiğimiz var ancak bunu hiç bir zaman mazeret yapmıyoruz. İyi bir planlama ile denetimlerimizi gerçekleştiriyoruz. 30’a yakın kooperatifimizin, Kooperatif Merkez Bankası’na olan borçlarından dolayı faaliyet yapamaması da bizleri üzmektedir.

“Ülkemizin menfaatini gözetecek hiç bir görevi reddetmem”
Ülkenin son 35 yıllık sürecinde, tüm olağanüstü durumlarda görev yaptım.  Her zaman, ülkemizin menfaatine olan tüm görevleri yapmaya hazırım. Göreve başladığım ilk gün duyduğum heyecanın aynısını bugünde duymaktayım. Kooperatifçilikte daha çok hayallerimiz var. İnşallah bunları başarırız ve yeni görevler olacaksa da toplumumuzun ve ülkemizin menfaatini gözetecek hiç bir görevi reddetme gibi bir durumumuz söz konusu olamaz. Yargı sürecinin yavaş olması durumunun farkındayız. Tabi ki orada da belli eksikliklerin olduğu aşikar ve orada görev yapan arkadaşlarımızın da işleri kolay değil ve bir çok olumsuzluklarla mücadele etmektedirler. İnşallah yeni kuracak hükümetlerde, buralarda yaşanan sorunlar minimize edilir ve hem denetim anlamında görev yapan bizlerin, hem de sonuçlarımızın yargısal anlamda da karşılığının bulunmasıyla ilgili çalışmalar bir bütün olarak ortaya çıkar ve bu şekilde gecikmelerde ortadan kalkar diye düşünüyorum.”

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2021, 14:13

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner21

banner16

banner18

banner20