Sarpten’den endişe verici açıklama. "Sızıntı öbek öbek gelmeye devam edecek"

Geçtiğimiz ay ülkemizi teyet geçtiği iddia edilen Suriye kaynaklı petrol sızıntıları, üzerinden zaman geçmesine ramen, etkilerini yeni yeni sahillerimizde göstermeye başladı.

Sarpten’den endişe verici açıklama. "Sızıntı öbek öbek gelmeye devam edecek"
banner22

KIBRIS HABER ÖZEL/ Gül UZUNCA

Derneği üyesi Hasan Sarpten, Kıbrıs Haber sitesine yaptığı açıklamada, geçtiğimiz ay gerçekleşen Suriye kaynaklı petrol sızıntısının Karpaz sahillerinde görülmeye başladığını duyurdu.

Sarpten Kıbrıs Haber’e özel şunları söyledi:

“Ne yazık ki bu durum en başından beri ortaya koymuş olduğumuz bir tabloydu. Suriye kaynaklı 15 bin tonluk petrol sızıntısının ardından tamamıyla ülkemiz kıyılarına vurması gibi bir endişe vardı. Ancak bunun bir anda değil, zamanla petrol atıklarının denizde çözülerek, yüzeye çıkacağını o günlerde de dile getirmiştik. Bunu ne yazık ki, yaşayacağız. Petrol sızıntısı şu anda ne dipte, nede yüzeyde. Şu an tam denizin ortasında ve akıntıların yönüyle birlikte sahillerimize öbek öbek gelecektir. Özellikle kuzey sahilleri, akıntı sistemlerinin en çok atıkları taşıdığı noktalarıdır ve bu açıdan riskli. Üzerinden çok zaman geçmeden sızıntının etkileri görülmeye başladı. Önümüzdeki süreçte bu tip manzaralara çok daha sık rastlayacağımızı söyleyebiliriz."

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2021, 14:50

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner21

banner16

banner18

banner20