Özersay: “Bedelli Askerlik Yasası gençlerin aleyhine döndü”

Halkın Partisi (HP) lideri Kudret Özersay, Bedelli Askerlik Yasası'ndaki hesaplamaların asgari ücrete endekslenmesinin gençlerin ödemek zorunda oldukları bedelli askerlik ücretini iki katına çıkardığını belirtti ve yasanın acilen değiştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Yayın: 29.05.2024 - 17:09

163 kez okundu

Özersay: “Bedelli Askerlik Yasası gençlerin aleyhine döndü”

Özersay, yazılı bir açıklamada, HP olarak yaptıkları çalışmada, Bedelli Askerlik Yasası’ndaki hesaplamaların döviz yerine asgari ücrete endekslenmesi sonucunda gençlerin ödemek zorunda oldukları bedelli askerlik ücretinin iki katına çıktığını ortaya koyduklarını ifade etti.

Özersay açıklamasında, “Yasa 2021 yılında gençlerin döviz kurundaki dalgalanmalardan mağdur olmaması amacıyla yapılmıştı. Ancak o zamandan beri şartlarda önemli değişiklikler oldu. Döviz kuru dört kat artarken, asgari ücret yaklaşık dokuz kat arttı. Bu durumda gençler aleyhine bir tablo ortaya çıktı. Bu nedenle Meclis’in tatil olmadan önce yasanın acilen ele alınıp değiştirilmesi gerekiyor” dedi.

Özersay, “2021 yılında yapılan değişiklikle bedelli askerlik ücreti döviz yerine asgari ücrete endekslenmişti. O zamanlar bu değişiklik makul bir çözümdü ve gençlerin lehineydi. Ancak o tarihten bu yana öngörülemeyen köklü değişiklikler yaşandı. Şu anda geçerli olan yasaya göre, bir zamanlar 6 bin sterlin olan bedelli askerlik ücreti şimdi 12 bin sterline çıktı. Bu, yasanın gençler için zorlayıcı hale gelmesine neden oldu” diye ekledi.

Özersay, “Değişen koşullar nedeniyle bedelli askerlik hakkı kazanan gençlere hızlı bir şekilde yardım edilmesi ve yasada değişikliğe gidilmesi gerekiyor. Yapılan değişiklik gençlere bir zamanlar yardımcı olmuş olabilir, ancak şu anda tam tersi bir etki yaratıyor. Meclis’in tatil olmadan önce bu konuyu ele alması gerekiyor. Bu yasa değişikliği acilen yapılmalı” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap