Özersay: “Kalitesiz, tabela üniversiteleri konusunda acil tedbir almak zorundayız”

Kudret Özersay, Halkın Partisi Genel Başkanı olarak, acil önlemler alınması gereken "kalitesiz, tabela üniversiteleri" meselesine dikkat çekti.

Yayın: 23.06.2024 - 14:46

151 kez okundu

Özersay: “Kalitesiz, tabela üniversiteleri konusunda acil tedbir almak zorundayız”

Özersay, bir televizyon programında yaptığı konuşmada, bazı kurumların sadece adı “üniversite” olan ve ülkeye kaçak işçi getirilmesine aracılık eden, aslında öğrenci olmayan fakat yabancılara öğrenci belgesi vererek ülkedeki huzur ve asayişin bozulmasına neden olan kurumlar olduğunu belirtti.

Sahte diplomalarla ilgili olarak ilk tutuklamaların mahkeme sürecine girdiğini ifade eden Özersay, bu durumun pilot bir dava olduğunu ve diğer sahte diploma iddialarının da mahkemeye taşınarak seri bir şekilde yargılanacağını tahmin ettiğini söyledi.

YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Aykut Hoca’nın yakın zamanda önemli bir sarsıntı olacağı yönündeki açıklamasına da atıfta bulunan Özersay, bu sarsıntının beklendiğini ve sahte diploma gibi sorunların tek bir üniversiteyle sınırlı olmadığını vurguladı. Öğrencilerin ödedikleri paraların sahte belgelerle kullanılması gibi yolsuzlukların olduğunu belirten Özersay, YÖDAK’ın bu tür kurumlarla ilgili çalışma yapması gerektiğini dile getirdi.

Özersay, sahte diploma skandalının Güzelyurt’ta devam ettiğini ve bu konuda dikkatli olunması gerektiğini belirtti. Pilot dava niteliğindeki bu sürecin diğer davaların da sonuçlanmasını hızlandıracağını düşündüğünü belirten Özersay, mahkeme kararlarının ve polis süreçlerinin daha hızlı olacağını umduğunu sözlerine ekledi.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap