Papa’dan uluslararası topluma, Gazze halkına acil yardım için çağrı

Papa Franciscus, Gazze'deki acil durumu uluslararası topluma duyurmak için çağrıda bulundu. Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı, geleneksel pazar duasını Aziz Petrus Meydanı'ndaki ofisinin penceresinden eda ettikten sonra yaptığı konuşmada, Gazze'deki son gelişmelere dikkat çekti.

Yayın: 09.06.2024 - 15:33

41 kez okundu

Papa’dan uluslararası topluma, Gazze halkına acil yardım için çağrı

Ürdün Kralı 2. Abdullah, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in öncülüğünde, Gazze’ye destek için 11 Haziran’da Ürdün’de uluslararası bir konferans düzenleneceğini hatırlatan Papa, bu çabalara destek çağrısında bulundu. “Bu önemli girişime teşekkür ederken, uluslararası toplumu, Gazze’deki savaşın yıkıcı etkileri altında kıvranan insanlara acilen yardım etmek için tüm imkanlarını seferber etmeye teşvik ediyorum. İnsani yardımlar, ihtiyaç sahiplerine ulaşabilmeli ve hiçbir engelle karşılaşmamalıdır.” dedi.

Papa Franciscus, geçmişte Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve Fener Rum Patriği Bartholomeos ile Vatikan’da gerçekleştirdiği “Orta Doğu’da Barış Duası”nın 10. yıl dönümünü anarak, barışın mümkün olduğunu ve savaşmak yerine barış yapmanın daha büyük cesaret gerektirdiğini vurguladı. “Bu buluşma, taraflar arasında devam eden zorlu müzakerelerin önemini gösteriyor. Filistinlilerin ve İsraillilerin çıkarları için, ateşkesin sağlanması ve esirlerin serbest bırakılması gibi barış tekliflerinin hızla kabul edilmesini umuyorum.”

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap