Polonya Cumhurbaşkanı Duda: “Dışarıdan hiç kimse Ukrayna’nın NATO üyeliği kararını engelleyemez”

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Ukrayna'nın NATO üyeliğinin dışarıdan herhangi bir güç tarafından engellenemeyeceğini belirtti.

Yayın: 11.07.2024 - 11:28

47 kez okundu

Polonya Cumhurbaşkanı Duda: “Dışarıdan hiç kimse Ukrayna’nın NATO üyeliği kararını engelleyemez”

Polonya’nın PAP ajansının haberine göre, Duda, NATO Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere gittiği ABD’nin başkenti Washington’da basına açıklamalarda bulundu.

Duda, Ukrayna’nın NATO üyelik süreciyle ilgili olarak, bu kararın yalnızca Ukrayna halkı ve NATO üyesi ülkeler tarafından verileceğini vurguladı.

“Dışarıdan hiçbir güç, Ukrayna’nın NATO üyeliği kararını engelleyemez. Bir ülkenin ittifaka katılıp katılmayacağına yalnızca NATO üyeleri ve ilgili ülkenin halkı karar verebilir,” diye konuştu.

NATO’nun Ukrayna’ya olan desteğini vurgulayan Duda, “Washington’daki zirvenin, Ukrayna’nın NATO yolundan geri dönmeyeceğinin bir göstergesi olacağına inanıyorum,” dedi.

Ukrayna halkının da ittifaka katılma isteğini dile getiren Duda, “NATO’da Ukrayna ile ilgili tek soru, ülkenin ne zaman ittifaka katılacağıdır. Devam eden bir savaş var. Ukrayna, diğer ittifak üyeleriyle eşit şartlarda üye olmalıdır. Aksi takdirde NATO da savaşa dahil olmuş olur ve bunu kimse istemez,” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap