Putin: “ABD’nin dünya ekonomisine 54,3 trilyon dolar borcu var”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'nin küresel ekonomideki rolünü eleştirerek, "ABD, sömürüden ciddi miktarda para kazanıyor. Kamuya açık verilere göre, ABD'nin dünya ekonomisine 54,3 trilyon dolar borcu var," dedi.

Yayın: 07.06.2024 - 19:13

45 kez okundu

Putin: “ABD’nin dünya ekonomisine 54,3 trilyon dolar borcu var”

Putin, St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’ndaki (SPIEF) ana oturumda yaptığı konuşmada Rus ekonomisi ve uluslararası konular hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Dünya Bankası verilerine göre, Rusya’nın Satınalma Gücü Paritesi açısından dünyanın dördüncü büyük ekonomisi konumuna geldiğini belirten Putin, “Liderliğimizi sürekli güçlendirmemiz gerektiğinin bilincindeyiz. Diğer ülkeler de hızla ilerliyor,” ifadelerini kullandı.

Uluslararası ticarette önemli adımlar attıklarını belirten Putin, “Yabancı ortaklarımızla birlikte dış ticaret anlaşmalarında ulusal para birimlerinin kullanımını artıracağız. Bu, işlemlerin güvenliğini ve verimliliğini artıracaktır,” dedi.

Putin, Rusya’nın dünya ticaretindeki önemini koruduğunu ve Asya ile ticareti yüzde 60, Afrika ile yüzde 69, Latin Amerika ile ise yüzde 42 artırdıklarını belirtti.

ABD’nin küresel ekonomideki payının azaldığını ve bunun küresel mali sistemde çok kutupluluğu desteklediğini söyleyen Putin, doların küresel ekonomik aktivitelerdeki güvenini zedelediğini ifade etti.

“ABD, küresel mali piyasalardaki tekel konumunu kötüye kullanarak ciddi miktarda para kazanıyor. Kamuya açık verilere göre, ABD’nin dünya ekonomisine 54,3 trilyon dolar borcu var,” dedi.

Putin, ABD’nin tüketiminin üretim seviyesini yılda 1 trilyon dolar aştığını ve bunun “yeni bir tür sömürgecilik” olduğunu sözlerine ekledi.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap