Putin: “(Ukrayna) Anlaşma sağlanmadan ateşkesin sağlanması mümkün değil”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın adım atmadan ve bir anlaşma sağlanmadan ateşkes ilan edilmeyeceğini belirtti.

Yayın: 04.07.2024 - 19:52

40 kez okundu

Putin: “(Ukrayna) Anlaşma sağlanmadan ateşkesin sağlanması mümkün değil”

Putin, Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) 24. Devlet Başkanları Zirvesi sonrasında Rus basınına açıklamalarda bulundu. Orta ve kısa menzilli füze sistemlerinin üretimine başlamak üzere olduklarını ve bununla ilgili talimatları verdiklerini söyleyen Putin, “Eğer Amerikan yapımı orta ve kısa menzilli füzeler dünyanın herhangi bir yerinde ortaya çıkarsa, mütekabiliyet ilkesi gereği buna karşılık verebiliriz.” dedi.

ABD’nin dünya çapında orta ve kısa menzilli füze sistemleri konuşlandırdığını belirten Putin, “Bu savunma sistemlerini üretip gerekli görüldüğünde güvenliğimizi sağlamak için nereye konuşlandıracağımızı kararlaştırmamız gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Donald Trump’ın Ukrayna’daki savaşı sonlandırma vaatlerini hatırlatan Putin, “Bu vaatleri ciddiye alıyoruz. Nasıl gerçekleştireceğini bilmiyorum ancak samimi olduğunu düşünüyorum.” dedi.

ABD’deki seçimlerin ardından yeni bir hükümetin kurulmasını beklediklerini ve Rusya’nın ABD ile görüşmeye hazır olduğunu belirten Putin, Rusya-Türkiye ilişkilerine de değindi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi iradesinin işbirliğine yardımcı olduğunu belirten Putin, “Teknik açıdan ödemelerde sorunlar yaşıyoruz. Türk ortaklarımız ticaret hacminin düşüşünü bize iletti.” ifadelerini kullandı.

“Taliban terörle mücadelede müttefikimiz”

Taliban’ın terör örgütü listesinden çıkarılıp çıkarılmayacağına ilişkin soruya Putin, “Taliban’ın ülke içindeki gücü kontrol ettiğini göz önünde bulundurmalıyız. Bu bağlamda Taliban, terörle mücadelede kesinlikle müttefikimizdir.” yanıtını verdi. Taliban’ın Afganistan’da istikrar arzuladığını vurgulayan Putin, Taliban’ın terörle mücadelede işbirliği yapmaya hazır olduğu sinyallerini aldıklarını belirtti.

“Ukrayna savaşı”

Ukrayna ile müzakereleri reddetmediklerini belirten Putin, “Ancak arabulucuların yardımıyla ve sadece onlar aracılığıyla çatışmayı sona erdirmek pek olası görünmüyor. Arabulucuların nihai belgeleri imzalama yetkisine sahip olması zor.” dedi. Arabuluculuğun sorunun çözümünde merkezi bir rol oynayamayabileceğini belirten Putin, “Ukrayna’nın adım atması gerekiyor ancak bu adımların Rusya için kabul edilebilir olması şart.” şeklinde konuştu.

Putin, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin görev süresinin dolması ve Ukrayna Anayasa Mahkemesi tarafından yetkilerinin onaylanmamasına dikkat çekerek, “Ukrayna’daki yönetim elitleri yasa dışı bir şekilde iktidarda bulunuyor.” dedi.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap