Putin, Ukrayna ile ateşkes için Rusya’nın şartlarını açıkladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya'dan askerlerini çekmesi ve NATO'ya katılma planlarından vazgeçmesi durumunda Kiev ile müzakerelere başlayabileceklerini belirtti.

Yayın: 14.06.2024 - 18:11

49 kez okundu

Putin, Ukrayna ile ateşkes için Rusya’nın şartlarını açıkladı

Putin, “Tarihteki trajik sayfayı kapatmaya ve Rusya’nın Ukrayna ve Avrupa ile güvene dayalı iyi komşuluk ilişkilerini yeniden inşa etmeye çağırıyoruz,” dedi.

Putin, Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle Moskova’da yaptığı toplantıda, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin görev süresinin sona erdiğini vurguladı. Zelenskiy’nin meşruiyetinin olmadığını ve iktidarın 2014’te gasbedildiğini iddia eden Putin, Ukrayna parlamentosunun (Verhovna Rada) meşru olduğunu savundu.

Putin, Ukrayna ile müzakerelere hazır olduklarını ve Rusya’nın ateşkes şartlarını açıkladı. “Ukrayna askerlerinin Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya’dan çekilmesi ve NATO’ya katılma planlarından vazgeçilmesi gerekiyor,” diyen Putin, bu şartlar sağlandığında çatışmaları durdurma ve müzakerelere başlama emri vereceklerini belirtti.

Putin, Ukrayna birliklerinin güvenli bir şekilde çekilmesini garanti ettiklerini ve Kiev’in kararlarının Batı’nın emirlerine değil, Ukrayna halkının ulusal çıkarlarına dayanmasını umduklarını ifade etti. “Ukrayna’ya bugün gerçek bir barış teklifi yapıyoruz,” dedi ve Batı’nın bu teklifi kabul etmemesi durumunda kan dökülmesinin onların sorumluluğunda olacağını vurguladı.

Putin, Ukrayna’nın tarafsız ve nükleer silahsız bir statüye sahip olması gerektiğini ve 2022’de İstanbul’da yapılan müzakerelerde bu konuda anlaşmaya varıldığını hatırlattı. Ayrıca Batı’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımların kaldırılması gerektiğini söyledi.

Putin, 15-16 Haziran’da İsviçre’de düzenlenecek Ukrayna Barış Zirvesi’ne davet edilmediklerini belirterek, “Rusya olmadan, Ukrayna ve Avrupa güvenliği konusunda çözüm bulmak imkansız,” dedi. ABD’nin ve NATO’nun Avrupa’da yıllarca inşa edilen güven artırıcı önlemleri ve silah kontrol sistemini yıktığını, Batı’nın bencilliği ve kibrinin mevcut tehlikeli duruma yol açtığını söyledi.

Putin, Batı’nın Ukrayna krizini kışkırttığını ve sürdürdüğünü belirtti. Avrasya’da yeni bir ortak güvenlik sistemiyle ilgili istişarelerin başlatılması gerektiğini ve Avrasya bölgesindeki dış güçlerin askeri varlığının azaltılması gerektiğini ifade etti.

Putin, Batı’nın Rus varlıklarını dondurmasının cezasız kalmayacağını belirterek, dünya ülkelerinin çoğunluğunun çok kutupluluğu desteklediğini ve BRICS gibi organizasyonların bu yönde önemli potansiyele sahip olduğunu vurguladı. Batı’nın mali sistemine yönelik güvensizliğin arttığını ve Batı’nın rezerv paralar üzerine kurulan mali sistemine olan güvenin azaldığını ifade etti. Avrupa için asıl tehdidin Rusya değil, ABD’ye artan bağımlılık olduğunu savundu.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap