Rapor: Almanya’da 2023’te Müslüman karşıtı 1926 vaka kaydedildi

Almanya’da faaliyet gösteren İslam ve Müslüman Düşmanlığı Karşıtı İttifakı (CLAIM) tarafından yayımlanan bir rapora göre, 2023 yılında ülkede toplam 1926 Müslüman karşıtı vaka kaydedildi. Bu rapor, ülkede her gün ortalama 5'ten fazla Müslüman karşıtı olayın meydana geldiğini gösteriyor.

Yayın: 24.06.2024 - 17:32

41 kez okundu

Rapor: Almanya’da 2023’te Müslüman karşıtı 1926 vaka kaydedildi

Günlük Ortalama Vakalar ve Saldırılar

Raporda, kaydedilen vakaların yaklaşık 90’ının camiler, Müslüman mezarlıkları ve restoranlar gibi yerlere yönelik saldırılar olduğu belirtildi. 2022 yılına kıyasla bu vakaların sayısında 114 artış olduğu ve bu durumun “son derece alarm verici” olduğu vurgulandı. Kayıt altına alınmayan vakaların sayısının ise daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

Kadınlar En Çok Etkilenenler

CLAIM’in raporuna göre, Müslüman karşıtı vakalardan etkilenenlerin yüzde 62’si kadınlardan oluşuyor. Raporda, insanların Müslüman oldukları veya Müslüman oldukları varsayıldığı için hedef alındıkları ifade edildi. Özellikle 7 Ekim 2023’ten sonra bu tür vakalarda bir artış gözlemlendi ve sadece 7 Ekim – 31 Aralık 2023 tarihleri arasında 679 Müslüman karşıtı vaka kaydedildi.

Sözlü Saldırılar ve Ayrımcılık

Belgelenen vakaların yüzde 66’sının hakaret, tehdit ve iftira gibi sözlü saldırılar olduğu belirtilirken, bu saldırıları yüzde 19 ile ayrımcılık ve yüzde 15 ile adam yaralama, mala zarar verme, kundaklama gibi fiziksel şiddet vakalarının takip ettiği ifade edildi.

Ötekileştirme ve Fiziksel Şiddet

Raporda, Müslümanların ve Müslüman olarak görülen kişilerin ötekileştirme, ayrımcılık, aşağılanma ve en kötü durumda fiziksel şiddetle karşı karşıya kaldıkları, bu tür olayların günlük hayatın bir parçası haline geldiği belirtildi.

“Güvenli Yerler Azaldı”

CLAIM yöneticisi Rima Hanano, 2023 yılında Müslüman karşıtı saldırılar ve ayrımcılıktaki büyük artışın endişe verici olduğunu dile getirdi. Hanano, “Müslümanlar ve Müslüman olarak algılanan kişiler için sokaklar, otobüsler veya camiler uzun zamandan beri güvenli yerler değildir” şeklinde konuştu. Müslüman karşıtı ırkçılığın toplumsal alanda daha önce hiç olmadığı kadar kabul gördüğünü ve toplumun merkezinde yer bulduğunu belirtti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap