Rauf Raif Denktaş Anıt Mezarı ve çevresi düzenlenip, yenileniyor.

Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı tarafından yönetilen Rauf Raif Denktaş Anıt Mezarı ve Cumhuriyet Parkı çevresi, düzenleme ve peyzaj projeleri kapsamında yenileniyor. Bu projelerin ilk etabı, yaklaşık dört ayda tamamlanacak şekilde planlandı.

Yayın: 30.05.2024 - 12:41

55 kez okundu

Rauf Raif Denktaş Anıt Mezarı ve çevresi düzenlenip, yenileniyor.

İlk etap çalışmaları, beton zeminlerin yenilenmesi ve ilavesi, bitkisel peyzaj, sulama sistemleri, oturma alanları, kaykay parkı, Rauf Raif Denktaş anı duvarı ve bilgi panolarının yerleştirilmesini içeriyor.

Başbakan Yardımcısı ve Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, yaklaşık 10 gün önce başlayan çalışmaları yerinde inceledi. Demokrat Parti Genel Sekreteri ve Milletvekili Serhat Akpınar, Bakanlık Müsteşarı Serhan Aktunç ve diğer bürokratlar da bu incelemelere eşlik etti. Ataoğlu ve beraberindeki heyet, anıt mezarda saygı duruşunda bulunarak dua etti.

Ataoğlu, yaptığı açıklamada, uzun süredir üzerinde çalıştıkları Rauf Raif Denktaş Anıt Mezarı projesi için Bakanlar Kurulu kararı sonrasında Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) ile bir protokol imzaladıklarını belirtti. Projenin iki etap halinde gerçekleştirileceğini ifade eden Ataoğlu, ilk etabın yaklaşık 10 gün önce başladığını ve bu aşamada çevre düzenlemesi ile ilgili üç kez ihale açıldığını, ancak teklifler alınamadığını söyledi. Capiton Şirketi’nin ihale sürecine katılarak projeyi üstlenmesinin kendilerini sevindirdiğini belirten Ataoğlu, şirkete ve DAÜ’ye teşekkür etti.

İkinci etabın başlatılması ve keşif çalışmaları için mevcut şirketle görüşmeler yapıldığını dile getiren Ataoğlu, ikinci etap ihalesinin ilk etap tamamlandıktan sonra yapılacağını belirtti. Bu projeyi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin her bireyinin asli görevi olarak düşündüklerini ve Denktaş ailesinin fikirlerini alarak projeyi en iyi şekilde gerçekleştirmeye çalıştıklarını söyledi.

Proje için emek veren herkese teşekkür eden Ataoğlu, Cumhurbaşkanlığı, hükümet ve askerle iş birliği içinde, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş ve Dr. Fazıl Küçük’ün anıt mezarlarının bakım ve onarımlarının yapılacağını belirtti.

Bir soru üzerine, projenin ilk etabının dört ay içinde tamamlanmasının planlandığını, ancak ağaçlandırmanın yaz dönemine denk gelmesi nedeniyle 15-20 günlük bir gecikme yaşanabileceğini belirtti. Mevcut şirket varken ikinci etap için yeni bir ihaleye çıkılamayacağını, ancak ilk etapta bazı ilave çalışmaların yapılabileceğini söyledi.

İkinci etapta büyük ölçüde elektrik çalışmaları, çocuk oyun alanları ve alanın tel örgü ile çevrilmesi gibi işlemler yapılacağını belirten Ataoğlu, ilk etapta alanın tellenmesinin tamamlanmasına çalıştıklarını ifade etti. Anıt mezarların askeri kontrol ve yönetim altında olabileceği konusunda geçmişte görüşmeler yaptıklarını ve yine görüşeceklerini belirten Ataoğlu, bu düzenlemelerle ilgili ziyaretçilerin dahi nöbet değişimlerini izlemek için gelebileceğini ifade etti.

Rauf Raif Denktaş Anıt Mezarı ve Cumhuriyet Parkı çevre düzenlemesi projesinin ilk etabında çevre düzenlemesi, beton zeminlerin yenilenmesi ve ilavesi, bitkisel peyzaj, sulama sistemi, oturma alanları, kaykay parkı, Rauf Raif Denktaş anı duvarı ve bilgi panoları yer alıyor. İkinci etapta ise elektrik sistemi yenilenmesi, çocuk oyun alanlarının yapılması ve alanın telle çevrilmesi planlanıyor.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap