Rishi Sunak, göçmen teknelerini durdurmak için ne gerekiyorsa yapacağını belirtti

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Yüksek Mahkemenin düzensiz göçmenleri Ruanda'ya gönderme planının "yasalara uygun olmadığı" kararının ardından bir sonraki adımı değerlendireceklerini ve göçmen teknelerini durdurmak için gereken her şeyi yapacaklarını açıkladı.

Yayın: 15.11.2023 - 18:01

34 kez okundu

Rishi Sunak, göçmen teknelerini durdurmak için ne gerekiyorsa yapacağını belirtti

Başbakanlık Ofisi, Yüksek Mahkemenin kararının ardından Sunak’ın yazılı açıklamasını paylaştı, bu açıklamada, “Bugünkü kararı gördük ve şimdi bir sonraki adımı değerlendireceğiz. İstediğimiz sonuç bu değil, ancak göçmen teknelerini durdurma konusundaki kararlılığımızı sürdüreceğiz” ifadelerine yer verildi. Açıklamada, yasa dışı göçün hayatları mahvettiği ve İngiliz vergi mükelleflerine milyonlarca sterline mal olduğu vurgulanarak, bu duruma son vermek için ellerinden geleni yapacaklarını belirtildi. Yüksek Mahkeme, hükümetin düzensiz göçmenleri Ruanda’ya gönderme planının yasalara uygun olmadığına dair kararını bu sabah açıklamıştı.

Bu plan, ülkeye yasa dışı yollarla giren göçmenlerin Ruanda’ya tek yön biletle gönderilmesini öngören 5 yıllık bir politikayı kapsıyor. Ruanda’ya düzensiz göçmen gönderme planının yasal zorluklar nedeniyle şu ana kadar uygulanamadığı belirtilmişti. İngiliz hükümeti, Nisan 2022’de açıkladığı “Ruanda Planı” çerçevesinde düzensiz göçmenleri ve sığınma talebinde bulunanları Ruanda’ya gönderme hedefini benimsemişti. Ancak, bu plan ulusal ve uluslararası düzeyde eleştirilere maruz kalmıştı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap