Rum halkı hukuk sisteminden memnun değil!

Rum halkının yüzde 60’ı Rum mahkemelerinin tarafsız olduğuna, yüzde 49’u da Hukuk Dairesi’nin görevini yerine getirdiğine inanmıyor.

Rum halkı hukuk sisteminden memnun değil!
banner22

Politis “ Lefkoşa Üniversitesi/ IMR” tarafından9-14 Aralık’ta, 18 yaş ve üzeri bin kişi arasında yaptığı “adalet sisteminin, özellikle de mahkemeler, yargıçlar, avukatlar ve Hukuk Dairesi’nin etkinliği hakkında vatandaş görüşünün sorgulandığı anketten çıkan sonuçların,  Rum Hukuk Dairesi için “şamar niteliğinde” olduğuna dikkat çekti.

Habere göre ankete katılanların yüzde 75’i Güney Kıbrıs’taki adalet dağıtım sisteminden, yüzde 10’u mahkeme kararlarının kalitesinden memnun değil.  Yüzde 60’ı Rum mahkemelerinin tarafsız olduğuna inanmıyor, yüzde 49’u Hukuk Dairesi’nin görevini yapmadığına inanıyor.

Görüşüne başvurulan 10 kişiden 7’si Hukuk Dairesi’nin önüne gelen bütün davaların eşit muamele ve işlem gördüğüne inanmıyor.

Güney Kıbrıs’ta yargının karşı karşıya bulunduğu en büyük sorunun yolsuzluk ve rüşvet olduğu görüşünü ortaya koyan katılımcıların yüzde 36’sı yargı sürecinin gecikmesinden, yüzde 23’ü kararların kalitesinden, yüzde 17’si bürokrasiden ve yüzde 15’i tarafsızlık olmamasından şikâyet ediyor.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner21

banner16

banner18

banner20