Yunan Büyükelçi’den Maraş yorumu

Yunanistan’ın Kıbrıs’taki Büyükelçisi Thaoharis Lalakos, Maraş’ta geçerli olan statünün Türk tarafınca değiştirilmesiyle, Kıbrıs sorununun çözümünün imkansız olmasa bile son derece zor olacağını söyledi.

Yunan Büyükelçi’den Maraş yorumu

Yunanistan’ın Kıbrıs’taki Büyükelçisi Thaoharis Lalakos’un, Rum kesimindeki görevinin kısa süre içerisinde sona ermesi ve Atina’daki Yunanistan Dışişleri Bakanlığında yeni bir görev üstlenmesinin öncesinde, Rum Haber Ajansı KİPE’ye demeç verdiği ifade edildi.

Haravgi gazetesinde yer alan habere göre Lalakos “Maraş’ta geçerli olan statünün Türk tarafınca değiştirilmesiyle, Kıbrıs sorununun çözümünün imkansız olmasa bile son derece zor olacağını” söyledi.

Kısa süre önce kapalı bölge Maraş’ta meydana gelenlerin “çizmeyi aşan bir şey olduğunu” da öne süren Lalakos, uluslararası toplumun buna çok net bir tepki verdiğini belirtti.

Türk tarafının kapalı bölge Maraş’ın bir kısmının açılmasıyla ilgili devam eden faaliyetlerinin önlenmesiyle ilgili bir olanak bulunup bulunmadığı sorusuna ise Lalakos “buna imkan olduğunu düşündüğü” yanıtını verdi.

Lalakos “bunun olması için, uluslararası toplumun sağlam tutumunun sürmesi gerektiğini” söyledi.

Kıbrıs sorunu çözüm çabaları konusunda ise Lalakos, Türk tarafının talep ettiği gibi, kısa süre öncesine kadar yeni bir müzakere çabasının başladığı temelin değişmesinin kabul edilmesinin mümkün olmadığını iddialarına ekledi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner16

banner18