Rusya: “AB, üyelik konusunda çifte standart uyguluyor”

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Avrupa Birliği'nin (AB) üyelik sürecinde ülkeler arasında çifte standart uyguladığını vurguladı ve bu duruma Türkiye'nin örnek teşkil ettiğini belirtti.

Yayın: 07.06.2024 - 18:02

45 kez okundu

Rusya: “AB, üyelik konusunda çifte standart uyguluyor”

Zaharova, St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu (SPIEF) kapsamında düzenlenen haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamalarda, AB’nin aday ülkelerle ilişkilerini eleştirdi.

Zaharova, AB’nin üyelik kriterlerine uymayan bazı ülkelere üyelik verdiğini, ancak gerekli kriterleri yerine getiren Türkiye gibi ülkelerin üyeliğinin reddedildiğini dile getirdi. Türkiye’nin son yıllarda ekonomik ve demokratik gelişmeler kaydettiğini söyleyen Zaharova, “Türkiye, ekonomik göstergeleriyle gelişimini sürdürdü. Sosyal ve siyasi yaşamı, demokratik ilkelere uygun şekilde yürütülüyor. Her ülkenin kendine has gelenekleri ve özellikleri var ve Türkiye’nin demokratik sürecinin ivme kazandığını görüyoruz. Türkiye, uluslararası arenada da aktif bir rol üstleniyor ve AB’ye katılım için gereken her şeyi yapıyor.” dedi.

AB’nin bu çifte standartlı yaklaşımının, Batı’nın uluslararası meselelere olan ikiyüzlü yaklaşımını ortaya koyduğunu belirten Zaharova, “AB, üyelik için gereken temel ilkelere uymayan ülkeleri kabul ederken, tüm şartları yerine getiren Türkiye’yi dışarıda bırakıyor. Bu durum, Batı’nın uluslararası politikalarında çifte standart uyguladığının bir göstergesi.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Zaharova, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in, Rusya’yı Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine müdahale etmekle suçlamasına da sert tepki gösterdi. “AP seçimleri kirli. Bu seçimler, AP’nin prensiplerine uygun değil. Bazı ülkeler, demokratik olmadıkları ve yüksek standartları karşılamadıkları gerekçesiyle sıkça eleştiriliyor.” şeklinde konuştu.

Zaharova, Güney Kore’nin Kuzey Kore ile 2018’de imzalanan Koreler Arası Anlaşma’yı askıya alma kararına da değinerek, bu adımın Kore Yarımadası’ndaki gerilimi artırma ve tehlikeli olaylara yol açma riskini beraberinde getirdiğini ifade etti. Kore Yarımadası’ndaki durumun kötüleşmesinden endişe duyduklarını belirten Zaharova, bölgedeki gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyledi.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap