Sanayiciden sağduyu çağrısı

Kıbrıs Türk Sanayi Odası, hem hükümeti hem de hayvan üreticilerini sağduyulu davranarak, eylem sürecini uzlaşmayla sonlandırmaya ve üretimin önündeki engelleri doğru adımlarla kaldırmaya davet etti.

Yayın: 28.05.2024 - 21:30

44 kez okundu

Sanayiciden sağduyu çağrısı

Sanayi Odası, toplumsal bir uzlaşı ile hayvancının kaybetmeyeceği, tüketicinin mağdur olmayacağı ve imalatçının girdi maliyetlerinin artmayacağı bir çözümün mümkün olduğunu belirtti ve bu süreçte katkı koymaya hazır olduğunu ifade etti.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin Lefkoşa’da 9 gündür devam eden eylemine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Üretimin artarak devam etmesini güçlü bir şekilde talep ettiklerini vurgulayan Sanayi Odası, girdi maliyetlerinin kontrolsüz artışının tüm üretim sektörlerini olumsuz etkilediğini ve hayvancılık sektöründeki maliyetlerin hem iç hem de dış kaynaklı gelişmeler nedeniyle arttığını belirtti.

Açıklamada, 9. gününe ulaşan eylemin bir an önce bitmesi gerektiğine işaret edilerek, “Toplumsal bir uzlaşıyla, hayvancının kaybetmeyeceği, tüketicinin mağdur olmayacağı, imalatçının girdi maliyetlerinin daha da artmayacağı bir çözüm mümkündür” denildi.

Açıklamada ayrıca, “Ülkemizde üretilen aylık et miktarı bilinirken, maalesef tüketilen et miktarı bilinmiyor. 600 ton karkas et üretiyoruz ama ne kadar tükettiğimiz belli değil. Nüfus ortalaması üzerinden hesaplanabilecek tüketim, farklı denetim ve hesaplamalarla da belirlenebilir. Önce ne tükettiğimizi hesaplayabilirsek, devamında geçici ithal et tartışmalarına başlayabiliriz. Şu an iki gerçek var: Üretim geçmişe oranla çok pahalı ve dar gelirli vatandaşların ete ulaşımı ciddi bir sorun haline geldi” ifadelerine yer verildi.

Sanayi Odası, hem hükümete hem de üretici kesime “uzlaşıyla bu sürecin tamamlanması ve doğru adımlar atılarak üretimin önündeki engellerin kaldırılması” çağrısında bulundu. Hayvancının tüm enerjisini üretime vereceği, diğer paydaşların da kendi sorumluluklarını yerine getireceği bir ortamın yaratılması gerektiğini belirtti.

Açıklama şöyle devam etti:

“Yaşanan kaos ortamından ülke üretiminin güçlenerek çıkması mümkündür. Tüm kesimlerin bir adım geri atması, bugünkü tartışmalardan kurtularak geleceği planlaması elzemdir. Ekonomik izolasyonlara rağmen elde edilen süt ürünleri ihracat başarısı görmezden gelinemez. Hem hayvancıya hem imalatçıya ihtiyacımız var. Ülke olarak bir kez daha sağduyunun galip geleceği, uzlaşı kültürünün öne çıkacağı ve tüm tarafların kazanacağı bir süreçle eylemin sonlanacağına olan inancımız tamdır. Sanayi Odası, tüm gücüyle bu uzlaşı sürecine katkı koymaya hazırdır.”

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap