Serbest Liman ve Bölge (Değişiklik) Yasa Tasarısı oy birliğiyle kabul edildi

Cumhuriyet Meclisi, Serbest Liman ve Bölge (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nı oy birliğiyle kabul etti.

Yayın: 24.06.2024 - 19:01

56 kez okundu

Serbest Liman ve Bölge (Değişiklik) Yasa Tasarısı oy birliğiyle kabul edildi

Maliye Bakanı Özdemir Berova, Genel Kurul’da yaptığı konuşmada limanlar ve gümrük konularında önemli açıklamalarda bulundu. Berova, Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın da katılımıyla 28 Haziran’da Gazimağusa Limanı’nda mobil x-ray cihazının törenle hizmete gireceğini duyurdu.

Berova, limanların özelleştirilmesi konusunda yaklaşık 8-10 yıllık bir süre öngördüklerini belirtti. Girne ve Gazimağusa limanlarının özelleştirilmesine yönelik ihale şartnamesinin hazırlandığını ve çalışmaların son aşamaya geldiğini belirten Berova, birkaç teknik toplantıdan sonra bu bilgilerin kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi.

Tasarı görüşülmeden önce Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi adına UBP Milletvekili Resmiye Eroğlu Canaltay, Serbest Liman ve Bölge (Değişiklik) Yasa Tasarısı’na ilişkin raporu okudu.

CTP Milletvekili Salahi Şahiner, tasarı üzerine yaptığı konuşmada, serbest bölgelerin siyasi sınırlar içinde ancak gümrük duvarlarının dışında olduğunu belirtti. Şahiner, bu bölgelere bazı teşvikler ve muafiyetler verilebileceğini ancak bu durumun şirketlerin denetlenmeyeceği anlamına gelmediğini vurguladı. “Buralara çeki düzen vermek gerek. Kulağımıza gelen duyumlar hiç iç açıcı değil” dedi.

Maliye Bakanı Özdemir Berova, Ekonomi Bakanı Olgun Amcaoğlu’nun kardeşinin rahatsızlanması nedeniyle Meclis’ten ayrıldığını ve bu nedenle cevabi konuşmayı kendisinin yaptığını ifade etti. Berova, yasa tasarısında harçlar ve diğer unsurlarla ilgili güncellemeler yapıldığını ve bu düzenlemenin kamu maliyesine katkı sağlayacağını belirtti.

Tasarıya ilişkin olarak Berova, “Ülkenin ekonomik ve iktisadi alanda ilerleyebilmesi için bu ve benzeri yasaların süratle hayata geçmesi çok önemli” dedi. Ayrıca, serbest bölgelerde geçmişte yaşanan sıkıntılı durumları kabul eden Berova, uluslararası hukuk çerçevesinde yeni düzenlemeler yapmanın kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Berova, 4-5 ay önce Mersin Limanı’na yaptığı ziyarette gümrük çalışmalarını incelediğini ve Gazimağusa Limanı’na mobil x-ray cihazının hizmete gireceğini yeniden vurguladı. Ayrıca, Girne Limanı için Türkiye’de hazır bekleyen mobil x-ray cihazının yerleştirilmesi konusunda ihale sürecinin başlatıldığını ve bu sürecin 1,5-2 ay içinde tamamlanacağını belirtti.

Gümrük personeli ihtiyacının karşılanması amacıyla 27 kişilik istihdam taleplerini yetkililere ilettiklerini de ifade eden Berova, güçlü bir gümrük için çalışmaların sürdüğünü vurguladı.

Berova, konuşmasının sonunda limanların özelleştirilmesi sürecine tekrar değinerek, Girne ve Gazimağusa limanlarının özelleştirilmesiyle ilgili ihaleye çıkılması için şartnamenin hazır olduğunu ve birkaç teknik toplantı sonrası kamuoyuna açıklama yapılacağını söyledi.

Berova’nın konuşmasından sonra Serbest Liman ve Bölge (Değişiklik) Yasa Tasarısı oya sunuldu ve 31 kabul oyu ile tasarı kabul edildi. 19 vekil ise oylamaya katılmadı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap