Sibel Tatar: “Köy kurslarında yapılan eserlerle ülke kültürüne katkı yapılıyor”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar, Yenierenköy Kültür ve Sanat Derneği'nin organize ettiği Erenköy Köy Kadın Kursu 2024 Yıl Sonu Sergisi’nin açılışına katıldı.

Yayın: 02.06.2024 - 13:10

57 kez okundu

Sibel Tatar: “Köy kurslarında yapılan eserlerle ülke kültürüne katkı yapılıyor”

Sibel Tatar, açılış konuşmasında köy kadın kurslarının kültürel devamlılık ve toplumsal varoluşa önemli katkılar sağladığını belirtti.

Tatar, sergilenen eserlerin sadece birer hobi ürünü olmadığını, ekonomiye de katkı sağladığını, öğretilenlerin evlere taşınarak ülke kültürüne değer kattığını vurguladı.

Kıbrıs’ın turizm cenneti olduğunu belirten Sibel Tatar, gastronomi, el sanatları ve tarihin kültürün bir parçası olduğunu ve sergilenen eserlerin de bu kültürel mirasın bir kanıtı olduğunu ifade etti.

Sibel Tatar, yöneticilerin görevlerinden birinin kültürel mirasa sahip çıkmak, onu geliştirmek ve gelecek nesillere aktarmak olduğunu dile getirdi.

Konuşmasında İpeğin Kuzey Kıbrıs’ta Yeniden Doğuşu Projesi’ne de değinen Tatar, “Kozada” markası altında üretilen ipek ürünleri ve yakında piyasaya çıkacak olan “Keçada” markalı keçeden yapılan ürünler hakkında bilgi verdi.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve Sibel Tatar’ın öncülüğünde ilk olarak Akçay’da başlayan İpeğin Yeniden Doğuşu Projesi’nin ikinci ayağının Pamuklu’da gerçekleştirildiğini ve bu bölgede elde edilen kozalardan yapılan eserlerin sergide yer almasının heyecanını yaşadığını belirtti.

“Kozada” markasıyla üretilen ipek ürünlerin yanı sıra, koyun ve keçi yünlerinden yapılan “Keçada” markalı ürünlerin Kasım ayında tanıtılmaya başlanacağını açıkladı.

Yünlerin toplanmasıyla hem geri dönüşüme katkı sağlanacağını hem de bölge halkının gelir elde edeceğini ve turistler için çekici ürünler yaratılacağını belirtti.

Sibel Tatar, keçe ve ipekten yapılan ürünlerin ülkede bulunmasının zor olduğunu, ancak kurslar sayesinde bu ürünlerin yaygınlaşarak hem ekonomiye hem de kültüre önemli katkılar sağlayacağını ifade etti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap