Sıcak havalar köpeklerin daha saldırgan olmasına yol açabiliyor

Bilimsel araştırmalar, köpeklerin hava koşullarının etkisi altında davranışlarının değişebildiğini ve yaz aylarında köpek saldırılarının artış gösterebildiğini göstermektedir.

Yayın: 08.07.2024 - 11:54

68 kez okundu

Sıcak havalar köpeklerin daha saldırgan olmasına yol açabiliyor

Dünya genelinde, her yıl on milyonlarca insan köpek saldırısına maruz kalmaktadır. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda 4,5 milyon kişi köpek ısırıklarıyla karşılaşmaktadır. Düşük ve orta gelirli ülkelerdeki veriler net olmasa da, tüm hayvan ısırıklarının çoğunluğunun köpekler tarafından gerçekleştirildiği belirtilmektedir. Her yıl binlerce insan kuduz nedeniyle hayatını kaybetmekte olup çocuklar en savunmasız grup olarak öne çıkmaktadır.

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Kamu Sağlığı Fakültesi’nin 2023 yılında yaptığı bir araştırmaya göre, çevresel faktörlerin köpek saldırılarını nasıl etkilediği incelenmiştir. Dallas, Houston, Baltimore gibi şehirlerdeki hava kalitesi, sıcaklık, yağış ve morötesi ışın verileri incelenmiş ve köpek ısırma vakalarının bu faktörlerle ilişkili olduğu ortaya konmuştur. Ozon seviyeleri, sıcaklık artışı ve morötesi ışın maruziyetinin köpek saldırılarını artırdığı, yağışlı günlerin ise azalttığı belirlenmiştir. İnce partikül madde yoğunluğunun ise etkili olmadığı görülmüştür.

Ayrıca, Erzurum’daki bir çalışma, köpek ısırma vakalarının mevsimsel olarak değiştiğini ortaya koymuştur. Mart ayında artış gösteren vakalar, haziran ve ağustos aylarında zirveye ulaşmış, aralık ayında ise düşük seviyelere inmiştir.

Harvard Üniversitesi’nden Dr. Clas Linnman, köpeklerin çevresel faktörlere tepki gösterebileceğini ve sıcak havaların hem insanları hem de köpekleri daha dürtüsel hale getirebileceğini belirtmiştir. Özellikle ozon maruziyetinin beyindeki belirli bölgeleri etkileyerek saldırganlık davranışına yol açabileceği üzerinde durmuştur.

Köpek saldırılarından korunmak için Linnman, insanların içgüdülerine güvenmeleri ve potansiyel olarak saldırgan bir köpeğe karşı mesafelerini korumaları gerektiğini vurgulamıştır. Ayrıca, köpeğin gölge ve suya erişebileceği ortamlarda bulunduğundan emin olunması ve çocuklara köpek davranışları konusunda eğitim verilmesi gerektiğini söylemiştir.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap