Şimşek: ” Gri listeye girmek kolay ama çıkmak zor…AB üyesi olup da hala o listede olan ülkeler var”

Türkiye'nin Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ülkenin Mali Eylem Görev Gücü'nün (FATF) gri listesinden çıkmasını değerlendirdi.

Yayın: 01.07.2024 - 14:44

26 kez okundu

Şimşek: ” Gri listeye girmek kolay ama çıkmak zor…AB üyesi olup da hala o listede olan ülkeler var”

Şimşek, gri listeden çıkmanın zorluğuna vurgu yaparak, Monako gibi Avrupa Birliği üyesi ülkelerin dahi hala listede olduğunu belirtti. Şimşek, bu sürecin bir ekip çalışması olduğunu ve yasal düzenlemelerin yanı sıra uygulamada etkinliğin önemli olduğunu ifade etti.

Şimşek, Türkiye’nin gri listeden çıkmasının ülkenin itibarı ve finansal piyasalar için önemli olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın desteğiyle yürütülen çabaların, Türkiye’nin finansal sisteminin güvenilirliğini artırmayı hedeflediğini söyledi.

Ayrıca, Türkiye’nin rezervlerinin tarihi rekor seviyelere ulaştığını ve bu durumun ülkeye güçlü kaynak girişi sağladığını belirten Şimşek, bu kaynakların yönetilmesinin önemine dikkat çekti. Özellikle döviz girişinin Türk lirası üzerindeki etkilerini kontrol altında tutmanın önemli olduğunu vurguladı.

Mehmet Şimşek, Türkiye’nin gri listeden oy birliğiyle çıkarıldığını ve uluslararası toplumdan aldıkları destekle bu süreci başarıyla tamamladıklarını açıkladı. Bu sürecin ardından Türkiye’nin finansal reformları sürdürme kararlılığından da bahsetti.

Son olarak, Türkiye’nin ekonomik performansını güçlendirmek ve cari açığı düşürmek için yeni sanayi politikaları uygulamayı planladığını belirten Şimşek, bu politikaların dış borçların azaltılmasına ve rezervlerin artırılmasına olanak sağlayacağını ifade etti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap