ŞİÖ 24. Devlet Başkanları Zirvesi: Astana Bildirisi kabul edildi

Kazakistan’ın dönem başkanlığı sırasında Astana’daki Bağımsızlık Sarayı’nda gerçekleştirilen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) 24. Devlet Başkanları Zirvesi’nde Astana Bildirisi kabul edildi.

Yayın: 04.07.2024 - 18:47

94 kez okundu

ŞİÖ 24. Devlet Başkanları Zirvesi: Astana Bildirisi kabul edildi

Astana Bildirisi’nde, ŞİÖ üye ülkelerinin küresel barışı, güvenliği ve istikrarı sağlamak yanında uluslararası düzeni demokratik, adil, siyasi ve ekonomik olarak güçlendirmek için rolünü artırması gerektiği vurgulandı. Bildiride, üye ülkelerin siyasi ve sosyoekonomik kalkınma yolunu bağımsız ve demokratik olarak seçme haklarına saygı duyulması gerektiği belirtildi. Ayrıca devletler arasında toprak bütünlüğüne, içişlerine karışmama ilkesine ve güç kullanma tehdidinde bulunmama gerekliliğine vurgu yapılarak uluslararası ilişkilerin sürdürülebilir gelişiminin temelleri hatırlatıldı.


ŞİÖ üyesi devletlerin anlaşmazlıkların barışçıl çözümü için diyalog ve istişareye bağlı kalacaklarına dikkat çekilerek, daha temsili, demokratik, adil ve çok kutuplu bir dünya düzeninin oluşturulması yönündeki taahhütleri yeniden teyit edildi.

Örgütün potansiyelini ve uluslararası etkisini artırmaya hazır olduklarına dair üye ülkeler arasında anlaşma sağlandığı bildiride belirtildi. Ayrıca, ŞİÖ içindeki etkileşimin Avrasya’da eşit ve bölünmez güvenlik mimarisi oluşturulmasına katkı sağlayabileceği vurgulandı ve devlet egemenliği ile toprak bütünlüğüne aykırı faaliyetlerin önlenmesi gerektiği kabul edildi.

Bildiride Belarus’un ŞİÖ’ye tam üye olarak kabul edilmesinin önemine de değinilirken, örgütün dönem başkanlığının Çin’e devredildiği belirtildi.

Zirve sırasında imzalanan belgeler arasında ŞİÖ’nün 2035 Kalkınma Stratejisi ve 2030 Enerji İşbirliği Geliştirme Stratejisi gibi önemli belgeler yer aldı. Zirveye Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve diğer birçok ülkenin lideri katıldı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap