Stoltenberg, Orban’ın Moskova ziyareti öncesinde NATO’yu bilgilendirdiğini söyledi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın Moskova'ya gerçekleştirdiği ziyaret öncesinde NATO'yu bilgilendirdiğini ve bu ziyaretin sonuçlarının gelecek hafta yapılacak Washington Zirvesi'nde değerlendirileceğini açıkladı.

Yayın: 05.07.2024 - 16:51

43 kez okundu

Stoltenberg, Orban’ın Moskova ziyareti öncesinde NATO’yu bilgilendirdiğini söyledi

Stoltenberg, 9-11 Temmuz tarihlerinde Washington’da düzenlenecek NATO Zirvesi öncesinde bir basın toplantısı düzenledi.

Bir gazetecinin, NATO üyesi ve Avrupa Birliği dönem başkanlığını üstlenen Macaristan’ın Başbakanı Orban’ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek üzere Moskova’ya gerçekleştirdiği ziyaretle ilgili düşüncelerini sorması üzerine Stoltenberg, “Orban, Moskova ziyareti hakkında bizi bilgilendirdi.” dedi.

Stoltenberg, “Başbakan Orban daha önce de Moskova’ya gitmişti ve bu ziyaretlerle ilgili olarak bizi bilgilendirmişti. Ziyaretler sonrasında da konuyla ilgili görüşmeler yaptık. Orban’ın önümüzdeki hafta Washington’da yapılacak NATO Zirvesi’nde olması durumunda, Moskova’daki görüşmelerini tartışma ve değerlendirme fırsatımız olacak. Bu, müttefikler arasında düzenli olarak yapılan bir uygulamadır.” diye konuştu.

Macaristan’ın Ukrayna’daki savaştan Rusya’nın sorumlu olduğu konusunda NATO müttefikleri ile aynı görüşü paylaştığını belirten Stoltenberg, “Orban bu ziyaretlerinde NATO’yu değil, kendi ülkesini temsil ediyor.” dedi.

Orban’ın Moskova ziyaretinin İttifak’ın birliğine olumsuz bir etkisi olup olmayacağı sorusuna yanıt veren Stoltenberg, zirvede tüm müttefiklerin bir kez daha Ukrayna’daki savaşı kınayacaklarına ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü destekleyeceklerine olan inancını dile getirdi.

Stoltenberg, Macaristan’ın NATO’nun Ukrayna’ya destek planlarına katılmayacağını ancak bu planları engellemeyeceğini açıkça taahhüt ettiğini belirterek, “Macaristan, NATO yükümlülüklerini yerine getirmeye ve NATO’nun ortak fonlu bütçesine katkı yapmaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap