Suriye’nin kuzeyinde Türk bayrağına yönelik provokasyonda bulunanlar yakalandı

Suriye'nin kuzeyinde Türk bayrağına yönelik provokasyon gerçekleştirenler, Milli İstihbarat Teşkilatının (MİT) çalışmaları sonucunda yakalandı.

Yayın: 06.07.2024 - 08:05

21 kez okundu

Suriye’nin kuzeyinde Türk bayrağına yönelik provokasyonda bulunanlar yakalandı

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgilere göre, 30 Haziran’da Kayseri’de ve bazı illerde mültecilere yönelik olayların ardından Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’yi hedef alan provokasyonlar meydana geldi. Bu olaylar sırasında Türk bayrağına saldıran ve Türk güvenlik güçlerine yönelik eylem planlayan şüphelilerin yakalanması amacıyla MİT, İçişleri ve Milli Savunma Bakanlıkları ile emniyet güçleri ortak bir çalışma başlattı.

MİT tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda, Suriye’nin El Bab şehrinde Türk bayrağına saldırıda bulunan 17 yaşındaki şüpheli yakalandı. Şüpheli, Türk bayrağı önünde özür dileyerek bayrağı öptü ve “Türk bayrağına saldırdım, çok pişmanım, Türk halkından özür diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Güvenlik güçleri, şüpheliyi azmettirenlerin de yakalanması için çalışmalarına devam ediyor.

Türk Halkından Özür Dilediler

Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’ye yönelik provokasyonlarda yer alan iki şüpheli de verdikleri ifadelerinde Türkiye’den ve Türk halkından özür dilediklerini belirtti. Şüpheliler, ifadesinde, “Kayseri’de yaşanan olaylardan dolayı etkilenerek bu yanlışı yaptık. Amacımız Türk halkını kötülemek değildi. Türk halkı ile hem dini hem de ırki bağlarımız var. Türk halkı milyonlarca Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor. Türk ordusu hep yanımızda oldu. Tekrar Türk hükümetinden özür diliyorum.” dedi.

“Tüm Kalbimle Özür Diliyorum”

Bölgede Türk bayrağını indirdiği tespit edilen bir şüpheli daha yakalandı. Ahmed Nana isimli şüpheli, bazı kesimlerin provokasyonu ve sosyal medya baskısı ile yanlış yaptığını ifade etti. Nana, “Türk bayrağını dalgalandığı yerden indirdim. Bu bayrak, Türkiye devleti ve Türk halkının, Türkiye ile özgür Suriye halkının ortak düşmanlara karşı verdiği mücadelede şehit düşenlerin kefeni haline gelmiş bir semboldür. Sorumsuzca sergilediğim bu davranıştan ötürü tüm kalbimle özür diliyorum. Ayrıca bu bayrağı dik tutan ve yere düşürmeyen ecdadımdan da özür diliyorum. İslam kardeşliği ve aramızdaki ortak tarih adına bu davranışımı affetmenizi diliyorum.” şeklinde konuştu.

Nana, bu fitneye düştüğü için Türk halkından özür dileyerek Türk bayrağını öptü.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap