T.C Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Türk Devletleri Teşkilatı kitabı hazırladı

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Konseyi'nin 10. Zirvesi'nin Kazakistan'ın başkenti Astana'da gerçekleştiği sırada, özel bir kitap olan "21. Yüzyılın Parlayan Yıldızı: Türk Devletleri Teşkilatı" kitabını yayınladı.

Yayın: 04.11.2023 - 09:47

43 kez okundu

T.C Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Türk Devletleri Teşkilatı kitabı hazırladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve sırasında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Türk devletleri ile geçmişten gelen derin dostluk ve kardeşlik ilişkilerini, ekonomik, kültürel, ulaşım, enerji, sağlık, eğitim, medya, bilim ve teknoloji gibi birçok alanda ayrıntılı bir şekilde ele alan bu kitabı tanıttı.

Kitap ayrıca, salgın, İkinci Karabağ Savaşı ve 6 Şubat depremleri gibi zorlu dönemlerde Türk devletleri ve halklarının gösterdiği insani dayanışmaya da odaklanmaktadır.

Kitap, Türk Devletleri Teşkilatı ve Türkiye’nin, üye ülkelerle olan ilişkilerine ışık tutan bir kaynak olarak önem taşımaktadır ve “Bir Organizasyon Olarak Türk Devletleri Teşkilatı”, “Ortak Geçmiş Güçlü Gelecek – İş Birliği Alanları”, ve “Zor Günlerde Hep Birlikte” başlıklarını içeren üç bölümden oluşmaktadır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kitabın tanıtım yazısında, Türkiye’nin Türk devletleri ve halklarıyla olan ilişkilerinin her geçen gün daha da güçlendiğini ve işbirliği alanlarının arttığını ifade etti. Aynı kökten, aynı tarihten ve kültürden gelen Türk halkları ve devletleri arasındaki dayanışmanın büyüdüğüne dikkat çeken Erdoğan, bu işbirliğinin teröre, Türk ve İslam düşmanlığına karşı birlikte mücadeleyi içerdiğini belirtti.

Erdoğan, Türk Devletleri Teşkilatı’nın, kuruluşundan bu yana devletlerarası işbirliğine dayalı bir disiplinle çalışarak her yıl daha da ilerleyeceğine olan inancını dile getirdi ve birliğin güçlü olması durumunda Türk dünyasının güvende olacağını, terörle mücadelede daha güçlü olacaklarını ve mazlum coğrafyaların sesinin daha gür duyulacağını vurguladı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap