Tabipler Birliği güneş çarpmasına karşı uyardı… “Risk grubundaki kişilerde daha ciddi sonuçlar oluşabilir”

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB), artan hava sıcaklıklarının sağlık risklerine işaret ederek, güneşin zararlı etkilerine karşı toplumu uyardı.

Yayın: 06.06.2024 - 14:38

121 kez okundu

Tabipler Birliği güneş çarpmasına karşı uyardı… “Risk grubundaki kişilerde daha ciddi sonuçlar oluşabilir”

KTTB Genel Sekreteri Prof. Dr. Ceyhun Dalkan, yazılı açıklamasında, dünyadaki iklim krizi ve küresel ısınmanın, aşırı sıcakların artmasına neden olduğunu belirtti. Bu durumun özellikle sağlık açısından ciddi sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekti.

Dalkan, güneş çarpmasının, vücut sıcaklığının tehlikeli seviyelere yükselmesiyle oluşan ciddi bir sağlık sorunu olduğunu vurguladı. Özellikle şu günlerde, uzun süre güneş altında kalmak veya yüksek sıcaklıklara maruz kalmak gibi durumların güneş çarpmasına yol açabileceği uyarısında bulundu.

Sıcak çarpmasının genellikle sıcak havalarda açık havada uzun süre kalan veya ağır fiziksel aktivitelerde bulunan kişilerde görüldüğünü ifade eden Dalkan, özellikle güneşin dik geldiği 10.00-16.00 saatleri arasında güneş altında çalışmanın yasaklanması gerektiğini vurguladı.

Güneş çarpmasının belirtileri hakkında bilgi veren Dalkan, yüksek vücut ısısı, kuru ve kızarmış cilt, baş ağrısı, baş dönmesi, bilinç bulanıklığı, mide bulantısı ve kas kramplarını sıraladı.

Risk altındaki kişilerde güneş çarpmasının daha ciddi sonuçlara yol açabileceğini belirten Dalkan, bebekler, yaşlılar, kronik hastalığı olanlar, obezler, ağır fiziksel aktivitelerde bulunanlar ve ilaç kullananların daha dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Ayrıca, sıcak havalarda ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarına karşı alınabilecek önlemleri de sıralayan Dalkan, bol su içme, serin ortamlarda bulunma, açık renkli giysiler giyme, güneş koruyucu kullanma, fiziksel aktiviteleri sınırlama ve hafif yemekler tüketme gibi önerilerde bulundu.

Dalkan, güneş çarpması durumunda yapılması gerekenler hakkında da bilgi verdi. Gölgeye taşıma, fazla giysileri çıkarma, serin suyla vücut ısısını düşürme ve tıbbi yardım alma konularında uyarılarda bulundu. Ancak, Dalkan, bu önlemlerin geçici olduğunu ve durumun kötüleşmesi durumunda mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini vurguladı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap