Tarım Bakanı Çavuş: Organik tarım önemi hakkında açıklamalarda bulundu

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş, "Dünya Organik Tarım Günü" vesilesiyle bir mesaj yayımladı

Yayın: 22.10.2023 - 14:31

87 kez okundu

Tarım Bakanı Çavuş: Organik tarım önemi hakkında açıklamalarda bulundu

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş, “Dünya Organik Tarım Günü” vesilesiyle yaptığı açıklamada, organik tarımın ekolojik dengeyi yeniden kurma amacını taşıyan, doğa ve insan dostu bir üretim sistemi olduğunu vurguladı. Kimyasal ilaçlar ve gübrelerin kullanımının yasaklandığı bu yöntemin, organik ve yeşil gübreleme, münavebe, toprak muhafazası, bitki direncini artırma, hastalık ve zararlılarla mücadelede doğal düşmanlardan yararlanmayı önerdiğini belirtti.

Çavuş, organik tarımın özellikle ürün kalitesini yükseltmeyi amaçladığını ifade ederek, ülkenin organik bitkisel ve hayvansal üretimini geliştirmenin önemini vurguladı. Ayrıca, “Su Temin Projesi” ile tarım, kırsal kalkınma, hayvan ve bitki sağlığı ile gıda güvenliği gibi konuları da dikkate aldıklarını söyledi.

Organik tarımın gelişmesinin, ülkenin doğal kaynaklarını ve doğayı korumanın yanı sıra sürdürülebilir sağlıklı gıdaya erişimi kolaylaştıracağını ve tüketicilere güvenilir ürünlere erişim sağlayacağını belirten Bakan Çavuş, Bakanlığın organik tarımın gelişmesi ve yaygınlaşması için daha fazla çalışmayı, destek modellerinde değişiklikler yapmayı ve hem üreticileri hem de tüketicileri bilinçlendirmeyi planladığını ifade etti.

Son olarak, Türkiye’nin organik tarım alanında gelecekte bir marka haline gelebileceği umuduyla Dünya Organik Tarım Günü’nü kutladığını ve tüm çiftçilere bol kazançlar dilediğini belirtti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap