Tarım Bakanlığı: “An itibarıyla hiçbir arıza yok. Suyun depolara ulaştırılmaması veya az verilmesi söz konusu değil”

Tarım Bakanlığı, Geçitköy Terfi İstasyonu'nda yaşanan teknik arızanın ardından su temin projesinin tesislerinin ve boru hatlarının sorunsuz bir şekilde işletildiğini açıkladı. Şu anda herhangi bir arıza olmadığını ve suyun depolara ulaştırılmadığı veya az verilmediğini belirtti.

Yayın: 12.06.2024 - 16:54

37 kez okundu

Tarım Bakanlığı: “An itibarıyla hiçbir arıza yok. Suyun depolara ulaştırılmaması veya az verilmesi söz konusu  değil”

Geçtiğimiz günlerde meydana gelen teknik arıza nedeniyle Belediye şebekelerinin boşalmasıyla ilgili olarak Tarım Bakanlığı, bu durumun adanın genel su kesintisi yaşamasına neden olduğunu ve toparlanmanın zaman alabileceğini vurguladı. Bu durumun artan nüfus, hava sıcaklığı gibi faktörlere bağlı olduğunu belirtti.

3 Haziran’da yaşanan teknik arızanın ardından adanın geneline su kesintisi yaşandığını ve bunun terfi hattı borusundaki arızadan kaynaklandığını ifade eden Bakanlık, ekiplerin hızlı ve özverili müdahalesiyle arızanın yaklaşık 40 saat içinde giderildiğini ve 4 Haziran saat 01.45’te sistemin tekrar devreye alındığını hatırlattı.

Bakanlık açıklamasında, Geçitköy Terfi İstasyonu’nda yaşanan teknik arızanın giderilmesinin ardından su temin projesi kapsamında yapılan tesislerin ve boru hatlarının sorunsuz işletildiği vurgulanarak, şu anda herhangi bir arızanın olmadığı ve suyun depolara ulaştırılmadığı veya az verilmediği belirtildi.

Ayrıca, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı olarak Türkiye’den gelen su ve dağıtımıyla ilgili değerlendirme yapıldığı ve içme suyu depolarına öngörülen su miktarlarının ulaştığı belirtildi. Ancak, Belediye şebekelerinin boşalması, artan nüfus ve hava sıcaklığı gibi faktörlerin toparlanmayı zaman alacağı öngörüldü. Bu durumu hızlandırmak için yerel kaynakların devreye sokulduğu ve vatandaşların tasarruf bilinciyle su kullanmalarının önemine vurgu yapıldı.

İklim değişikliği ve kuraklıkla mücadelede birlikte hareket edilmesi gerektiği ve gelecek nesillere daha yaşanabilir bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bırakmak için suyun korunması gerektiği vurgulandı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap