Tatar: “Kıbrıs Türkü entrikalarla karşı karşıya”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Lefke Avrupa Üniversitesi'nde (LAÜ) düzenlenen "Barış Harekâtının 50’nci Yılı Sempozyumu"nun açılış töreninde konuştu.

Yayın: 09.06.2024 - 10:14

46 kez okundu

Tatar: “Kıbrıs Türkü entrikalarla karşı karşıya”

Tatar, Kıbrıs Türk halkının çeşitli entrikalarla karşı karşıya olduğunu ve BM Genel Sekreteri’nin Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin Cuellar’ın Kıbrıs Rum tarafının sadece federasyon temelli bir çözümle ilgilendiğini göremediğini ifade etti.

“Türkiye’nin yer almadığı Avrupa Birliği’nde federasyon temelinde bir çözümle Türkiye’nin garantörlüğü sona erecek ve Türk askeri adadan çekilecektir” diyen Tatar, Avrupa Birliği içerisinde serbest yerleşim ve sermaye akışının Kıbrıs’ı bir Helen adasına dönüştüreceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Tatar, LAÜ’de düzenlenen ve İlber Ortaylı’nın konuk olduğu sempozyumda, Ortaylı’nın tarihçi olarak değerli bir perspektif sunduğunu belirtti. Tatar, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 50’nci yıl dönümünde şehitleri ve vefat etmiş gazileri rahmetle andı, hayatta olan gazilere sağlık ve mutluluk diledi.

Türkiye’nin bölgenin en güçlü ülkesi olduğunu ve Kıbrıs’ın garantör ülkesi olarak Kıbrıs Türk halkının anavatanı olduğuna dikkat çeken Tatar, federal bir çatı altında yapılan görüşmelerin defalarca denenmesine rağmen sonuç vermediğini ve Kıbrıs Rum tarafının Annan Planı’na hayır demesine rağmen AB’ye tek taraflı olarak alındığını belirtti.

“KKTC’yi Güçlendirmek Milli Bir Görevdir”

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’den dışlanmaması gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne sahip çıkmanın ve güçlendirmenin milli bir görev olduğunu ifade etti. Tatar, Kıbrıs Türk halkının büyük Türk milletinin ayrılmaz bir parçası olduğunu ve Türkiye’nin garantörlüğü ile askeri varlığının devamının varılacak herhangi bir anlaşmada yer alacağını söyledi.

1960 uluslararası kurucu antlaşmalarından kaynaklanan egemen eşitlik ve eşit uluslararası statünün teyidi ile müzakerelere başlanması gerektiğini belirten Tatar, anlaşmanın iki devletin işbirliğiyle olacağını vurguladı. 20 Temmuz 1974 tarihinin Kıbrıs için bir dönüm noktası olduğunu, bu tarihte adaya barış, huzur ve güvenin geldiğini ve bu durumdan Kıbrıs Rumlarının da faydalandığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın sadece Kıbrıs Türk halkına değil, aynı zamanda Doğu Akdeniz’deki Türk-Yunan dengesine de katkı sağladığını ifade etti. Tatar, Kıbrıs Türk halkının hava, deniz ve karada hakları olduğunu, kendi kimliği, örf ve adetlerinin yanı sıra ödediği bedellerle devlet sahibi olduğunu ve bu devleti yaşatacaklarını vurguladı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap