Tatar: “Kıbrıs Türkü’nün mücadelesinde kültür ve sanatın önemli bir yeri var”

Başkan Ersin Tatar ve eşi Sibel Tatar, Monart Academy'nin düzenlediği "Meleklerin Dokunuşu - Resim ve Heykel Sergisi"nin açılışına katıldılar.

Yayın: 02.06.2024 - 12:01

56 kez okundu

Tatar: “Kıbrıs Türkü’nün mücadelesinde kültür ve sanatın önemli bir yeri var”

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Girne Amerikan Üniversitesi Monart Galeri’de gerçekleşen etkinlikte konuşan Başkan Ersin Tatar, üniversitenin kurucularından iş insanı Memduh Erdal’ın eşi Sevim Erdal’ın sergisinde yer almaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

Yoğun iş temposuna rağmen kültür ve sanat alanında önemli çalışmalara imza atarak bu sergiyi düzenleyen Sevim Erdal’ı tebrik eden Başkan Tatar, serginin hazırlanmasında emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencilere de teşekkürlerini iletti.

Kıbrıs Türk toplumunun varoluş mücadelesinde kültür ve sanatın büyük bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Başkan Tatar, sürdürülen siyasi mücadelenin temelinde kültürün, sanatın ve sanatçıların yer aldığını ifade etti.

Avustralya ziyareti hakkında da bilgi veren Başkan Tatar, orada yaşayan Kıbrıs Türklerinin düzenlediği kültür ve sanat etkinliklerine katıldığını ve binlerce kilometre uzakta dahi Kıbrıs Türk kültür ve sanatına sahip çıkma çabalarını yerinde gözlemlediğini söyledi.

Başkan Tatar, Kıbrıs Türklerinin dünyanın neresinde olursa olsun kalplerinin Kıbrıs için attığını vurguladı. Ayrıca, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kültür ve sanata verdiği öneme değinerek, Atatürk’ün “Sanatsız kalan bir milletin, hayat damarlarından biri kopmuş demektir” sözünü hatırlattı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap