Tatar, KKTC’nin TDT’ye asil üye olmasını desteklediği için Aliyev’e teşekkür etti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e, KKTC'nin Türk Devletleri Teşkilatı'na (TDT) asil üye olarak kabul edilmesine verdiği destekten dolayı teşekkürlerini iletti.

Yayın: 07.06.2024 - 19:52

73 kez okundu

Tatar, KKTC’nin TDT’ye asil üye olmasını desteklediği için Aliyev’e teşekkür etti

Cumhurbaşkanı Tatar, Aliyev’in “Azerbaycan olarak KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na asil üye olmasını destekliyoruz. Bu, tarihsel olarak doğaldır çünkü KKTC, Türk dünyasının bir parçasıdır. Orada yaşayan Türkler, bizim kardeşlerimizdir.” şeklindeki ifadelerinin Kıbrıs Türk halkı için son derece değerli ve anlamlı olduğunu belirtti.

Tatar, Aliyev’in açıklamalarının Doğu Akdeniz’deki Türk devleti KKTC’nin, Türk dünyasının ayrılmaz bir parçası olduğunu bir kez daha vurguladığını söyledi ve KKTC halkı adına Aliyev’e teşekkür etti.

Tatar, Azerbaycan ile KKTC’nin kardeşlik bağlarının, ortak milli kimlikleri dolayısıyla sonsuza dek süreceğini vurgulayarak, “Lefkoşa’dan Bakü’ye uzanan kardeşlik bağımız daim olacaktır.” dedi.

“Tarihsel Olarak KKTC, Türk Dünyasının Bir Parçasıdır”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, önceki gün Türk Devletleri Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) 13. Genel Kurulu vesilesiyle Bakü’de bulunan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, Kazakistan Meclisi Başkanı Yerlan Koşanov, Özbekistan Ali Meclisi Senato Başkanı Tanzila Narbayeva, Kırgızistan Meclis Başkanı Nurlanbek Şakiyev, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre ve Macaristan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Marta Matrai ile bir araya gelmişti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Aliyev’in kabulde, “Azerbaycan olarak KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na asil üye olmasını destekliyoruz. Bu, tarihsel olarak doğaldır çünkü KKTC, Türk dünyasının bir parçasıdır. Orada yaşayan Türkler, bizim kardeşlerimizdir.” ifadelerini kullandığı belirtilmişti.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap