Tatar- Stewart görüşmesi tamamlandı… Stewart: “Ara bölgedeki ‘askerileşmeden’ endişeliyiz”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve BM Kıbrıs Barış Gücü Misyon Şefi Colin Stewart ile gerçekleştirdiği görüşme sonrasında açıklamalarda bulundu.

Yayın: 02.07.2024 - 18:22

46 kez okundu

Tatar- Stewart görüşmesi tamamlandı… Stewart: “Ara bölgedeki ‘askerileşmeden’ endişeliyiz”

Görüşme, Stewart’ın Güvenlik Konseyi’ne bilgi sunmak üzere New York’a gitmeden önceki liderlerle görüşme programı kapsamında yaklaşık bir saat sürdü.

Stewart, görüşmenin ardından yaptığı basın açıklamasında, Cumhurbaşkanı Tatar ile hafta sonu yapacağı New York seyahati hakkında görüştüklerini ve 11 Temmuz’da Konsey’e brifing vereceğini, ardından ağustosun ilk günlerinde adaya dönmeyi planladığını belirtti.

Stewart, görüşmede ele alınan konular arasında, Güvenlik Konseyi’ne aktarmayı planladığı başlıca meselelerin olduğunu ve bu konuların Genel Sekreter’in raporunda da yer alacağını vurguladı. Özellikle, tarafların ara bölgenin askerileştirilmesi konusunda ilerlettiği endişelerini paylaştığını belirten Stewart, “Güvenlik Konseyi, taraflardan gerilimi azaltmalarını talep etti, ancak bu yönde herhangi bir ilerleme kaydedilmediğini görmekteyiz” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap