Tayvan, Çin’e ait askeri unsurların Tayvan’ın yakınlarında faaliyet gösterdiğini açıkladı

Tayvan Savunma Bakanlığı, dün akşamdan bugün sabah saatlerine kadar Tayvan Adası çevresinde gerçekleşen olayları duyurarak ulusal güvenlik endişelerini gündeme taşıdı.

Yayın: 01.11.2023 - 12:38

44 kez okundu

Tayvan, Çin’e ait askeri unsurların Tayvan’ın yakınlarında faaliyet gösterdiğini açıkladı

Bakanlık yetkilileri, Çin’e ait 43 askeri hava aracı ile 7 savaş gemisinin Tayvan Adası çevresinde tespit edildiğini bildirdi.

Bakanlık, resmi sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, bu 43 hava aracının 37’sinin Tayvan Boğazı üzerinde bulunan hava ve deniz sınırlarını ihlal ettiğini belirtti. Bu bölge, Tayvan’ın “Hava Savunma Tanımlama Bölgesi (ADIZ)” olarak bilinir ve Tayvan’ın egemenlik haklarını korumak amacıyla ilan edilmiştir. Bu nedenle, bu alanda gerçekleşen Çin’e ait askeri faaliyetler, Tayvan için ciddi bir endişe kaynağıdır.

Tayvan Savunma Bakanlığı, olayı uluslararası topluma duyurarak, ulusal güvenliklerini tehdit eden her türlü provokasyona karşı gerekli önlemleri almaya kararlı olduklarını vurguladı.

Tayvan Savunma Bakanlığı, dün akşamdan bugün sabah saatlerine kadar Tayvan Adası çevresinde yaşanan olaylar hakkında daha fazla detay sağladı. Bakanlık, Çin’e ait 43 askeri hava aracı ve 7 savaş gemisinin Tayvan Adası çevresinde tespit edildiğini açıkladı. Bu askeri varlıkların içinde 4 adet “J-10” tipi savaş jeti, Tayvan Boğazı’ndaki itibari “orta çizgiyi” geçti. Ayrıca, 6 adet “SU-30”, 16 adet “J-16” tipi savaş jeti, 4 adet “H-6K” tipi stratejik bombardıman uçağı, 2 adet “KJ-500” tipi erken uyarı uçağı, 2 adet “Y-20” tipi yakıt ikmal uçağı, “Y-8” tipi deniz devriye uçağı, “Y-9” tipi askeri nakliye uçağı ve “WZ-7” tipi silahlı drone da Tayvan’ın “Hava Savunma Tanımlama Bölgesi (ADIZ)” alanının güneybatısında uçtuğu bildirildi.

Açıklamada ayrıca, Çin’e ait 7 savaş gemisinin de Tayvan Adası çevresinde görüldüğü belirtildi ve bu askeri araçların “savaş uçakları, devriye gemileri ve füze sistemleriyle takip edildiği” ifade edildi.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap