TC Ticaret Bakanı Bolat: “KKTC esnafına 100 milyon TL’lik kredi sağlanacak”

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) esnafına yönelik 100 milyon TL'lik kredi desteği sağlanacağını açıkladı.

Yayın: 29.06.2024 - 09:39

43 kez okundu

TC Ticaret Bakanı Bolat: “KKTC esnafına 100 milyon TL’lik kredi sağlanacak”

Bu kredi, esnaflar tarafından 750 bin TL’ye kadar kullanılabilecek. Yeni yatırım, makine ve ekipman yatırımı veya ticari araç yenileme durumunda ise kredi limiti 1,5 milyon TL’ye kadar çıkabiliyor.

KKTC’de çeşitli temaslarda bulunan Bakan Ömer Bolat, Ekonomik Örgütler Platformu ve Müsiad KKTC ile bir araya geldi. Sayıştay binasında düzenlenen toplantıya, TBMM ve Cumhuriyet Meclisi Dostluk Grubu Başkanı Orhan Erdem ve Ahmet Erbaş, Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu, Maliye Bakanı Özdemir Berova ve diğer yetkililer katıldı. Toplantıda ayrıca, KKTC’nin önemli ekonomik örgütleri ve dernekleri de yer aldı.

Bolat: “KKTC’nin Yanında Yer Almaya Devam Edeceğiz”

Toplantıda konuşan Bakan Bolat, KKTC ticareti, ekonomisi ve maliyesi için önemli adımlar attıklarını belirtti. Türkiye olarak Gazimağusa ve Girne gümrüklerine iki adet mobil X-Ray tarama cihazı hibe ettiklerini açıkladı. Bu cihazların, gümrük faaliyetlerini hızlandırarak ekonomiye katma değer sağladığını ve Maliye Bakanlığı’nın gelirlerini artırdığını vurguladı. Ayrıca, Gazimağusa ve Girne limanlarına yakın zamanda bavul X-Ray tarama cihazlarının da hizmete gireceğini söyledi.

Bolat, uyuşturucuyla mücadelede eğitim ve narkotik köpeklerin sağlanacağını belirtti. Ayrıca, KKTC’deki firmaların yurt dışı fuarlarda destekleneceğini ve onlara fuar alanı tahsis edileceğini ifade etti.

KKTC ürünlerinin ihracatındaki ambargo zincirlerinin kırılacağını dile getiren Bolat, narenciye ürünlerinin üretimi ve pazarlanması için 15 bin ton kapasiteli bir soğuk hava deposu ve meyve suyu konsantresi imalatının inşaatının başladığını belirtti.

100 Milyon TL’lik Esnaf Kredisi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği Başkanı Abdülkadir Akgül ile yapılan görüşmeler sonucunda, KKTC’deki esnaflar için 100 milyon TL’lik kredi limiti belirlendi. Kredinin yüzde 50 sübvansiyonlu ve Halk Bankası tarafından verileceğini belirten Bolat, geri ödeme süresinin 6’şar aylık periyotlarla toplam 3 yıl olduğunu söyledi.

Amcaoğlu: “Toplantı Çok Önemli”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu, Türkiye Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın ziyaretinin ve Mağusa Limanı’nda mobil X-Ray tarama cihazının açılışının önemli olduğunu vurguladı. Ekonomik örgütlerin talebi doğrultusunda gerçekleştirilen toplantının kendileri için çok önemli olduğunu belirtti. Amcaoğlu, projelerin hayata geçirilmesinin KKTC’nin çağdaş koşullarda yaşayan bir ülke olma hedefi doğrultusunda atılan önemli adımlar olduğunu söyledi.

Toplantı, KKTC’deki ekonomik sıkıntıları anlatabilmek ve çözüm yollarını istişare edebilmek adına önemli bir fırsat olarak değerlendirildi.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap