KKTC’de GSM’de “Numara Taşınabilirliği” 2018 yılı başında devreye girmesinin ardından 3 yıl geçti

3 YILDA 24 bin 88 ABONE… 24 bin 88 abone KKTC Telsim’e Vodafone ile KKTCELL’e (Kuzey Kıbrıs Turkcell) karşılıklı geçiş yaptı. Geçiş rakamlarında bakıldığında KKTC Telsim önde.

KKTC’de GSM’de “Numara Taşınabilirliği” 2018 yılı başında devreye girmesinin ardından 3 yıl geçti

KIBRIS HABER ÖZEL

*2020’de 5473 KİŞİ NUMARASINI TAŞIDI…

Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu’nun verilerine göre numara taşıma işleminde Ocak- Aralık 2020 tarihleri arasında 5 bin 473 kişi numarasını karşı operatöre taşıdı.

OPERATÖRLER ARASI REKABET BAŞLADI…

Başındaki operatör kodu 0533 iken aynı kod ile istenirse KKTC Telsim’e veya 0542 iken KKTCELL’e hiçbir numara değiştirmeden karşı operatöre geçilebiliyor. Sadece karşı operatöre gidip bir imza atılacak. Bununla ilgili kurallar tüzükte belirlendi

Ülkemizde cep telefonu alanında (GSM) esas rekabeti getirecek olan numara taşımanın 22 Ocak 2018 tarihinden itibaren bugüne kadar 24 bin 88 kişi karşılıklı geçiş yaptı.

Abonelere hareket etme özgürlüğü tanıyan “numara taşıma” dönemi iki cep telefonu şirketinden de karşılıklı geçişler yaşanıyor.

Bugüne kadar 24 bin 88 abonenin KKTC Telsim’e (VODAFONE) ve KKTCELL’e (Kuzey Kıbrıs Turkcell) karşılıklı geçiş yaptı.

Geçişlerin başladığı günlerde aboneler geçişlerle ilgili çeşitli sıkıntılar yaşamasına rağmen BTHK’nın olayın hakemliğini yapması ve düzenli sistemi ve operatörleri yakın takibe alması bu sıkıntıların minimize olmasını sağladı.

Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu’nun (BTHK) internet sitesinden 5 Mayıs 2021 itibariyle numara taşımada toplam rakam olan 24 bin 88 sayısını duyurdu. Numara taşıma sayısı ise her geçen gün artıyor. Numara taşımanın devreye girmesi ile operatörler arasında kıyasıya bir rekabetin olacağı ve fiyatların aşağıya düşeceği de ifade ediliyor.

Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu’nun verilerine göre numara taşıma işleminde Ocak- Aralık 2020 tarihleri arasında 5 bin 473 kişi numarasını karşı operatöre taşıdı.

Abone taahhüde bağlanmak isteniyor

22 Ocak 2018’de geçişin başlaması ile birlikte ülkemizde GSM hizmeti veren her iki cep telefonu şirketine geçişler sürüyor.

Numara taşımak için müracaat eden bir abone geçişinin en geç 3 ile 7 gün içerisinde yapılıyor. Geçiş rakamların her geçen gür arttığı ve sistemin yavaş yavaş oturmaya başladığı öğrenildi.

Bu arada GIYNIK’a telefon açan GSM aboneleri, geçiş yapmak için başvuruda bulundukları zaman mevcut operatörün müşteri temsilcilerinin sürekli kendilerine telefon açarak kendilerine taahhütlü 12 ay paket önerisi getirdiklerini de ifade ederek kendilerini taahhüt altına koyup karşı operatöre geçişlerini engellemek istedikler yönünde de şikâyet ettiler.

Numara nasıl taşınır?

Bir cep telefonu abonesi numaranızı karşı operatöre taşımak istediği zaman geçiş yapacağı operatöre başvuruda bulunup numara taşıma formunu doldurarak numarasını taşıma işlemini başlatır.

Numara taşıma formunu doldurduktan sonra geçiş yapacağı yeni operatör ile abonelik sözleşmesi imzalayarak yeni sim kartını alması gerekiyor.

Taşınma tarih ve saat bilgisinin eski operatörünüze ait sim kartınıza gönderilmesinin ardından iletişim kesintisinden en az düzeyde etkilenmek adına geçişin yapılacağı tarih ve saatin dikkate alınması gerekiyor.

Numara taşıma işleminin “abonelerin cep telefonu numaralarını değiştirmeden, hizmet aldıkları operatörün değiştirilmesinin sağlanmasıdır. Cep telefonu aboneleri, kullandıkları operatörün kodunu (0542, 0533) değiştirmeden istediği operatöre geçiş yapabilme olanağına kavuşma imkanı veriyor.

Numara değişmeden geçiş mümkün

Sistemin devreye girmesinden sonra bir operatörden memnun olmayan abonenin “Numaramı herkes bilir, değiştirsem beni kim bulacak” endişesini artık yaşamıyor.

Tüketicinin istediği zaman istediği operatöre geçebileceği gibi numara taşıma olayının rekabeti de artıracağı ifade ediliyor. GSM operatörlerinin “Bu bana bağlıdır. Kolay kolay gidemez” düşünceleri de numara taşıma işleminin devreye girmesi ile ortadan kalktı.

Numara taşıma sistemi nasıl işliyor?

Abonenin taşıma için müracaatın yapılmasından hangi operatöre gitmek isterseniz oraya müracaat yapılacak.

Müracaat, mevcut olduğunuz operatöre sistem üzerinden gerekli bilgiler gönderilecek. Verici operatör olan bağlı olduğu operatör gelen bilgilerin doğru bilgiler olup olmadığına bakacak. Abonenin geçiş tarih ve saatini de dikkate alarak en uygun geçiş saatini ne zaman yapılacağını sisteme bildirecek ve bu bilgi sistem üzerinden dağıtılacak. O saatten sonra çağrılar yeni gidilecek operatöre aktarılsın. Sistem sürekli bize bağlı olarak ve sürekli kendi bilgilerini yenilemeleri gerekecek.

Numaranın başındaki ilk üç numaraya bakarak abone KKTC Telsim (Vodafone) veya KKTCELL’de mi anlaşılmayacak. Buraya bakarak yönlendirme yapılmayacak. Sistemden her numara tek tek kontrol edilerek sistemde hangi operatörde olduğu kontrol edilerek ona gelen çağrı şu anda mevcut olduğu operatöre yönlendirilecek. Tüm muhasebe ve faturalama işleri de bu bilgiye göre düzenlenecek.

Yeni sim karta veya geçişte ücret alınmıyor

Numara taşınabilirliği kapsamında verici haberleşme sağlayıcı, numarasını taşıyan aboneden herhangi bir ad altında bir defalık veya dönemsel olarak ücret talep edemeyecek.

Numara taşınabilirliğine ilişkin haberleşme sağlayıcıları arası ücretler, yasa, yasa uyarınca çıkartılan ilgili mevzuat ve/veya kurul kararlarına ve kurallara aykırı olmayacak şekilde kendi aralarında karşılıklı müzakere edilerek serbestçe belirlenebilecek.

Tüzükte haberleşme sağlayıcıları, taşınmış bir numaraya doğru başlattıkları veya taşıdıkları çağrıların, alıcı haberleşme sağlayıcıya bu tüzük altında çıkartılan mevzuat ve düzenleyici işlem kuralları uyarınca doğru bir şekilde yönlendirilmesinden sorumlu tutuluyor.

Taşınmış numaralara yapılan çağrıların, uluslararası standartlarla belirlenen çağrı kurulma sürelerine uygun olarak yönlendirileceği belirtiliyor. Ayrıca haberleşme sağlayıcıları, şebekelerinden başka bir şebekeye veya başka bir şebekeden kendi şebekelerine taşınan numaralarla ilgili olarak ocak ve temmuz aylarının sonuna kadar geriye dönük altı aylık olacak şekilde bilgileri içeren raporlarını Kuruma gönderme zorunluluğu bulunuyor.

Genel ilkeler bağlamında ise numara taşınabilirliği kapsamında, aboneye doğrudan yansıyabilecek ücretler, abonelerin bu hizmeti almalarını engelleyici nitelikte olamayacak.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2021, 12:01

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner17

banner19

banner16

banner18