Tokyo Metropol Valiliği seçimlerinde 56 aday yarışacak

Tokyo'nun Metropol Valiliği seçimleri için Temmuz ayında 56 adayın yarışacağı açıklandı.

Yayın: 22.06.2024 - 09:56

44 kez okundu

Tokyo Metropol Valiliği seçimlerinde 56 aday yarışacak

Seçim Kurulu’nun duyurusuna göre, resmi kampanya dönemi başladı ve Temmuz ayındaki seçimlerde 56 aday yarışacak, bu da geçmiş seçimlere kıyasla rekor bir sayıya işaret ediyor. 2020’deki seçimlerde 22 aday yer almıştı.

Bu seçimde yaklaşık 11 milyon seçmenin oy kullanması bekleniyor ve yarışın büyük ihtimalle iktidar ve muhalefet kanadı destekli 2 kadın aday arasında geçeceği tahmin ediliyor.

İktidar partisi olan Liberal Demokrat Parti (LDP) Tokyo bürosu, 71 yaşındaki Koike Yuriko’yu destekleyeceğini açıkladı. Koike, 2016’da başkentin ilk kadın valisi seçilmiş ve 2020’deki seçimlerde de başarılı olmuştu. Kampanyasında “Başkenti koru” mottosunu benimseyen Koike, “Tokyo sakinlerinin geçim kaynaklarını koruyacağım ve ekonomiyi geliştireceğim.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Ana muhalefet partisi Anayasal Demokrat Partisi (CDP) ise 56 yaşındaki Renho Saitou’yu destekliyor. Renho, CDP’den ayrılarak bağımsız olarak yarışacak ve kampanyasında “Gerçek idari ve mali reformlar üzerinde çalışacağım. Tokyo’yu dönüştürmede liderlik istiyorum.” dedi.

Önceki seçimlerde Koike, LDP hükümetlerinde çeşitli bakanlık pozisyonlarında bulunmuş ve 2016’da Tokyo’nun ilk kadın valisi seçilmişti. Bağımsız olarak yüzde 44,4 oy oranıyla 2016’da ve yüzde 59,7 oy oranıyla 2020’de seçimleri kazanmıştı.

Diğer önemli adaylar arasında Öz Savunma Kuvvetleri (SDF) Komutanı Tamogami Toşio ve televizyoncu Şimizu Kuniaki de bulunuyor. Seçimler 7 Temmuz’da yapılacak ve Tokyo’nun yeni valisi belirlenecek.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap