Töre, 15’inci Zerdali Festivali’nin açılışına katıldı

Cumhurbaşkanı Vekili ve Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Çatalköy Esentepe Belediyesi tarafından düzenlenen 15. Zerdali Festivali'ne katıldı.

Yayın: 25.05.2024 - 08:50

107 kez okundu

Töre, 15’inci Zerdali Festivali’nin açılışına katıldı

Meclis’ten yapılan açıklamaya göre, Töre festivalin açılışında yaptığı konuşmada, Esentepe’nin ülkenin en güzel bölgelerinden biri olduğunu belirterek, festivalin Kıbrıslı Türklerin zengin kültürünü vatandaşlar ve ziyaretçilerle buluşturduğunu ifade etti.

Esentepe’nin zerdali ile özdeşleşmiş bir bölge olduğunu vurgulayan Töre, 15 yıl önce Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı döneminde, yerli üretimi desteklemek ve üreticilerin gelir elde ederek ağaçlarını çoğaltmaları ve bakımını sağlamaları amacıyla zerdali ithalatını yasakladığını hatırlattı.

Yerli üretime sahip çıkma adına aldığı bu karar nedeniyle birçok eleştiri aldığını belirten Töre, KKTC’de zerdali üretimiyle tanınan Esentepe’de üretimin yeniden arttırılması için çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi.

Töre, yerli üretim konusunda koruma ve teşviklerin önemli olduğunu vurgulayarak, zerdali ve diğer yerel üretimi arttırmak için gereken çalışmaların yerel ve merkezi yönetimler ile Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı iş birliğinde ele alınması gerektiğini belirtti.

“Bu toprakları sadece canımızla, kanımızla vatan yapmamız mümkün değildir. Üretmek, toprağı işlemek ve suyu kullanmak gereklidir,” diyen Töre, bu adımların atılması halinde ülkenin geleceğinin daha parlak olacağını söyledi.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap