Töre: “KKTC yakın zamanda Türk Devletleri Teşkilatı’nda asil üye olarak yer alacak, bu konuda Aliyev de bizi destekliyor”

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin yakın bir gelecekte Türk Devletleri Teşkilatı'nda resmi üye olarak yer alacağını ve bu konuda Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in desteğini aldıklarını belirtti.

Yayın: 09.06.2024 - 10:54

48 kez okundu

Töre: “KKTC yakın zamanda Türk Devletleri Teşkilatı’nda asil üye olarak yer alacak, bu konuda Aliyev de bizi destekliyor”

Töre, Bakü ziyareti kapsamında Azerbaycan İş İnsanları Cemiyeti tarafından kendisi için düzenlenen akşam yemeğine katıldı.

Cumhuriyet Meclisi’nden gelen bilgilere göre, yemeğe Azerbaycan – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Cavanşir Feyziyev, Birleşik Bir Millet Partisi Milletvekili İzlem Gürçağ Altuğra, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Bakü Temsilcisi Büyükelçi Ufuk Arca Turganer ve Cumhuriyet Meclisi Özel Kalem Müdürü İrem Uygun ile Kıbrıs Türk İş İnsanları Derneği (İŞAD) Azerbaycan temsilcisi İlhami Bilgen de katıldı.

Azerbaycan İş İnsanları Cemiyeti Başkanı Tural Mustafayev ve İŞAD Azerbaycan temsilcisi İlhami Bilgen, yaptıkları konuşmalarda Başkan Töre’yi Bakü’de ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını dile getirdiler.

Töre, konuşmasında, 50 yıl sonra Azerbaycan ile kucaklaştıklarını ve Azerbaycan – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Cavanşir Feyziyev’i Lefkoşa’da ağırladıklarını, şimdi de kendilerinin TÜRKPA toplantısı nedeniyle Bakü’de bulunduklarını anlattı.

Töre, Türkiye’nin ardından şimdi de Azerbaycan’ın kendilerine destek verdiğini belirterek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin güvenli bir ülke olduğunu vurguladı.

Töre, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin varlığını sürdüreceğini ve olası bir anlaşmanın iki devletli bir çözüm olacağını belirtti.

Başkan Töre, Azerbaycanlı iş insanlarını Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yatırım yapmaya davet etti.

Feyziyev, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin dünya tarafından tanınması için çalışacaklarını ve bu konuda başarılı olacaklarını ifade etti.

Altuğra, Kıbrıs meselesinin adada bir sorun olarak durduğunu ancak Anavatan Türkiye’nin desteğiyle bu sorunu çözeceklerini belirtti.

Turganer, gelinen aşamanın bir çalışmanın ürünü olduğunu dile getirerek, iki ülke ilişkilerinde kazanılan ivmenin ileriye taşınmasını arzuladı.

Yorum Yaz

Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır. (0)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Giriş Yap